آموزش تصویری پاک کردن لکه و نوشته رنگی از بدنه ماشین

0

آموزش تصویری پاک کردن لکه و نوشته رنگی از بدنه ماشین

670px-get-spray-paint-off-a-car-intro

با سلام خدمت مخاطبين گرامی مگ کارز در این پست شما می توانيد آموزش تصویری پاک کردن لکه و نوشته رنگی از بدنه ماشین را مطالعه کنید،امیدواریم که این مطلب مفید و کارامد باشد و همچنین خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياری بفرماييد.

دقایقی اتومبیل را پارک کردید تا به اداره ای سربزنید. جنگ اعصاب و بی محلی های کارمندان اداره مربوطه! به اندازه کافی اعصابتان را خراش داده است، دیدن یک خط بلند بالای رنگ اسپری روی بدنه اتومبیل دیگر فراتر از همه انتظارات شماست.

در این حالت توصیه میکنیم به نیمه پر لیوان نگاه کنید و از اینکه مردم آزار گرامی به جای روش بیشتر مردم آزارانه خط کشیدن روی بدنه، این روش ملایم را انتخاب کرده است، خدا را شکر کنید.

خوشبختانه اسپری رنگ از جمله رنگهای کم آزار محسوب شده است و معمولا با دردسر اندکی قابل رفع و رجوع است.

در ادامه راه حل هایی برای حذف اثر اسپری رنگی از روی بدنه اتومبیل با هم خواهیم دید:

ممکن است بخواهید از خدمات بیمه بدنه ماشینتان استفاده کنید و خودتان دست به کار نشوید. قبل از هر چیز قرارداد و شرایط بیمه را بخوانید. معمولا خسارتهای وارده بر اثر پاشیده شدن رنگ، اسید و سایر مواد شیمیایی روی بدنه از موارد خسارت های مستثنی شده هستند و تحت پوشش بیمه بدنه قرار نمیگیرند، مگر اینکه در ضمیمه یا به صورت مکمل برای آن هزینه پرداخت کرده باشید.

بنابراین اگر این موضوع جز خدمات بیمه بدنه شما نبود، بهتر است هر چه زودتر دست به کار شوید.
نکته های مهم قبل از شروع به تمیز کاری رنگ اسپری

در اولین فرصت دست به کار شوید، هر چه از زمان پاشش رنگ بگذرد، پاک کردن آن سخت تر خواهد شد.
از یک پارچه یا حوله نرم و نو استفاده کنید. پارچه کهنه ممکن است ذرات خاک و آشغال از گذشته داشته باشد که هم به رنگ، خودرو آسیب میزند، هم کیفیت کارتان را پایین می آورد و هم کیفیت کار ماده شوینده یا حلال را کاهش خواهد داد.
همیشه روش خود را با تست روی یک قسمت کوچک شروع کنید. در صورتی که احساس کردید مشکلی برای بدنه و رنگ خودرو ایجاد میشود، کار را ادامه ندهید.
برای حذف رنگ ابتدا از یک گوشه، کار را آغاز کنید. این کار باعث میشود که تاثیر حلال مورد نظر را بررسی کنید و در صورت ایجاد مشکل، خرابی به بار نیاید. از سوی دیگر این کار باعث میشود که از پخش شدن لکه رنگ به قسمتهای دیگر جلوگیری شود.
پارچه را به صورت آرام، دایره ای و با شعاع کم روی رنگ بکشید. بخشی که رنگی شد را قبل از کشیدن دوباره روی رنگ کاملا تمیز کنید تا کار تمیز تر در بیاید.
پاک کردن رنگ را در روشنایی روز انجام دهید تا بلافاصله متوجه اثر حلال روی رنگ بدنه شوید و در صورت ایجاد لکه و رنگ رفتگی کار را متوقف کنید.

محلول آب و ماده شوینده

بیایید امیدوار باشیم که شما قبل از خشک شدن اسپری رنگی به محل حادثه رسیده اید. در صورتی که هنوز رنگ کاملا خشک نشده باشد و با لمس رنگ احساس کردید که هنوز خیس است، شاید یک محلول آب و ماده شوینده بتواند همه نگرانی های شما را برطرف کند.

به این منظور، یک سطل از آب گرم و مایع شوینده مانند شوینده مخصوص اتومبیل یا مایع ظرفشویی آماده کنید. یک پارچه تنظیف یا حوله نرم تمیز را در سطل خیس کنید و آبش را بگیرید.

از ابتدا یا انتهای رنگ، به آن حمله کنید. در صورتی که رنگ به خوبی پاک شد این کار را تا انتها ادامه دهید. پس از حذف کامل رنگ، اتومبیل را کاملا بشویید و مطمئن شوید سایه ای از رنگ روی بدنه باقی نمانده باشد.
استفاده از حلال رنگ

حلال های متنوعی برای رنگ ها وجود دارند که میتوانند به حذف رنگ اسپری کمک کنند. حلال های مختلف اثرات مختلفی روی رنگ اصلی و لایه نهایی خودرو خواهند داشت. لازم است ابتدا روی بخش کوچکی کار را تست کنید و پس از اطمینان از صحت عملکرد حلال، کار را ادامه دهید.

پاک کننده لاک ناخن (نمونه های بدون استون و دارای استون)، بهترین گزینه در بین حلال هاست که معمولا کمترین اثر منفی را روی رنگ اصلی میگذارد.

رقیق کننده لاک و استون خالص گزینه های بعدی هستند. در صورت در دسترس نبودن این مواد، بنزین و گازوییل نیز میتوان استفاده کرد ولی باید توجه کنید که این مواد احتمالا روی رنگ اصلی خودرو نیز تاثیر منفی خواهند گذاشت.

بعد از استفاده از حلال، حتما ماشین را با دقت بشویید تا اثری از آنها روی رنگ اصلی خودرو باقی نماند.
استفاده از کیت تمیزکننده خودرو Clay Bar

تمیزکننده های خاص خودرو به نام Clay Bar نیز برای رفع لکه های رنگ، فضولات پرندگان، گرد و غبار، شیره درختان و … از لایه نهایی رنگ خودرو طراحی شده اند. این مواد که حاوی ترکیباتی پلیمری هستند البته گران قیمت هستند و برخی انواع آن تا دویست هزارتومان نیز قیمت گذاری شده اند. این کیتهای تمیزکننده را میتوانید از اسپورتی های خودرو تهیه کنید.

کیتهای Clay Bar معمولا از قطعه پلیمری صابون شکل یا Bar، اسپری روانکار و پارچه مخصوص هستند.

برای استفاده از آن:

تکه ای از قطعه پلیمری را با چاقو جدا کنید و آن را در دستان خود ورز دهید تا نرم و کروی شکل شود.
مقداری اسپری روانکار را روی منطقه مورد نظر بپاشید
خمیر کروی را به آرامی روی محل رنگ شده بکشید.
در صورتی که احساس کردید خمیر به خوبی حرکت نمیکند، باز از اسپری روانکار استفاده کنید.
وقتی رنگ روی سطح خمیر نشست، آن را دو تکه کنید و دوباره ورز دهید تا سطحی تمیز به دست آید.
این کار را تا حذف کامل رنگ ادامه دهید.
در پایان، محل رنگ شدگی را با دستمال مخصوص پاک کنید تا اثری از رنگ و اسپری روانکار روی آن باقی نماند.

spray-on-car

هیچ چیز بدتر از این نیست که از خواب بیدار شوید و ببینید که یک سری بچه شیطان با اسپری رنگی به خدمت ماشین شما رسیده اند. اما نگران نباشید. گام های پیش رو را دنبال کنید تا بدون صدمه به رنگ اصلی ماشین و صرف هزینه کم، از شر این رنگ اسپری لعنتی خلاص شوید.

670px-get-spray-paint-off-a-car-step-1

۱-یک سطل بزرگ را با آب خیلی گرم و مواد شوینده پر کنید.

از یک ماده شوینده ملایم مانند مایع ظرف شویی یا محلول شستشوی ماشین استفاده کنید. از یک تکه پارچه استفاده کنید و با آب و مایع شوینده روی سطح اسپری رنگی بمالید. با توجه به نوع مواد رنگی اسپری ممکن است مشکل شما در همینجا حل شود. به یاد داشته باشید که بعضی از اسپری های رنگی کاملا قابل شستشو هستند و صرفا برای شوخی و سرگرمی ساخته شده اند. به هر حال صرف نظر از نوع رنگ، اگر رنگ هنوز خشک نشده باشد ممکن است در همین مرحله به طور کامل پاک شود. هرچه زودتر اقدام کنید بهتر است. رنگی که ممکن است با یک محلوا آب گرم و صابون ساده پاک شود، در صورت خشک شدن رنگ و پخته تر شدن در زیر نور آفتاب تبدیل به چیزی می شود که به سختی قادر به پاک کردن آن خواهید بود.
۲ -با اداره بیمه و یک کارگاه صافکاری و رنگ ماشین تماس بگیرید.

اگر تلاشهای شما نتیجه ای نداشت و نگران بودید که آیا خودتان این کار را انجام دهید، با یک متخصص تماس بگیرید. اگر ماشین شما بیمه بدنه داشته باشد بدون نگرانی می بایست هزینه را تقبل کند و اگر بیمه بدنه ندارید برای تخمین هزینه به یک کارگاه رنگ اتوموبیل مراجعه کنید. ممکن است با یکی از روشهایی که در همین مقاله به آن اشاره شد مشکل را حل کند و یا به کل ماشین را از ابتدا رنگ کند. با یک حساب سر انگشتی می توانید تصمیم بگیرید که اگر هزینه ها بیش از حد انتظار شد با روشهایی که در گامهای بعدی توضیح خواهیم داد، خودتان کار پاک سازی را امتحان کنید و یا دردسر پاک کردن رنگ را فراموش کنید و کار را به یک متخصص واگذار کنید.
670px-get-spray-paint-off-a-car-step-3
۱ ،یک پاک کننده لاک ناخن بدون استون تهیه کنید.

فرمول این ماده جوری تهیه شده که لایه رنگی روی ناخن ها را پاک کند. دقیقا کاری که شما می خواهید با ماشین خود بکنید.
۲ -مقداری از این ماده را روی یک پارچه حوله ای بریزید.

670px-get-spray-paint-off-a-car-step-4
۳ -به آرامی پارچه را روی محل اسپری بکشید. باید بلافاصله رنگ اسپری پاک شود.

670px-get-spray-paint-off-a-car-step-5

۴ -ماشین را به طور کامل بشویید و آبکشی کنید.
استفاده از استون

۱ -مقداری استون تهیه کنید.

استون را می توانید به مقدار زیاد برای مواردی که رنگ اسپری سطح زیادی از ماشین را پوشانده خریداری کنید و برای مواردی که رنگ اسپری زیاد نیست می توانید از پاک کننده های لاک ناخن حاوی استون استفاده کنید.
۲ -مقداری از استون را روی بخشی از ماشین که زیاد جلوی دید نیست امتحان کنید.

با استفاده از یک تکه پارچه غیر رنگی مقداری استون را به بخش کوچکی بمالید و یک تا دو دقیقه صبر کنید و بلافاصله با یک تکه پارچه دیگر محل را خشک کنید.
۳ -به تدریج مقدار بیشتری استون به محل تست بمالید.

اگر بخشی از رنگ ماشین تغییر رنگ داد و یا محو شد دیگر استون بیشتری نزنید. اگر رنگ اصلی ماشین آسیبی ندید و رنگ اسپری نیز پاک نشد، مقدار بیشتری استون در همان محل بمالید و قبل از پاک کردن محل با پارچه خشک، کمی بیشتر محل تست را با پارچه آغشته به استون بمالید. ممکن است در همان امتحان اول رنگ اسپری به کلی پاک شود اما گاها نیاز به دقت و تکرار عملیات دارد. هرچند که پوشش محافظ رنگ ماشین بسیار مقاومتر از رنگ اسپری است و به سادگی آسیب نمی بیند، اما بهتر است که احتیاط کنید و به تدریج و کنترل شده اینکار را انجام دهید تا ریسک صدمه زدن به رنگ اصلی ماشین را به حداقل برسانید.
670px-get-spray-paint-off-a-car-step-15
۱ -از بنزین استفاده کنید.

ممکن است به پوشش محافظ رنگ اصلی ماشین صدمه بزند اما بیشتر رنگ اسپری را نیز از بین می برد.
۲-بعد از پاک کردن رنگ اسپری، تمامی بده ماشین را واکس بزنید و پولیش کنید.

این کار کمک می کند که در دفعات بعدی، رنگ اسپری بسیار راحت تر پاک شود.
نکته ها:

اگر رنگ اسپری با آب و صابون پاک نشد اما با ناخن دست خراشیده می شود، می توانید از “اسپری پاک کننده ترمز” استفاده کنید. مقداری از این ماده را روی یک تکه پارچه اسپری کنید و یک تکه پارچه هم برای پاک کردن این ماده از روی بدنه به همراه داشته باشید. پاک کننده ترمز را روی محل رنگ اسپری بمالید تا به کلی پاک شود و بعد با تکه پارچه دیگر محل را پاک کنید.
به جای استون از الکل صنعتی نیز می توانید استفاده کنید اما اگر استون کار نکرد، استفاده از الکل نیز بی فایده است.
محصولاتی در بازار موجود هستند که به طور خاص برای پاک کردن رنگ اسپری به فروش می رسند. ممکن است کمی گران باشند اما اگر بقیه روش ها جواب ندادند، می توانید این محصولات را امتحان کنید.
مطمئن نیستید که کشیدن پارچه و محلول روی محل اسپری اثری داشته یا نه؟ به پارچه نگاه کنید و ببینید که رنگ اسپری را بخود گرفته باشد. هنگام کار مطمئن شوید که رنگ به جا مانده روی تکه پارچه همرنگ بدنه ماشین نباشد.
اگر ضخامت اسپری در بعضی نقاط زیاد بود، ابتدا با یک کاردک یا لیسک پلاستیکی رنگ ها اضافی را بتراشید. مراقب باشید کاردک با بدنه ماشین تماس برقرار نکند.
اگر شیشه ماشین نیز رنگی شده بود با مقداری استون و یک تکه تیغ براحتی پاک می شود.
مواد شیمیایی مورد استفاده در این مقاله قابل اشتعال و سمی هستند. قبل از مصرف موارد ایمنی را رعایت کنید.
قبل از انجام هر کدام از این روش ها ابتدا روی بخش کوچکی امتحان کنید و این کار را زیر نور خورشید انجام دهید تا بتوانید هرگونه تغییر رنگ و آسیبی در رنگ اصلی ماشین را تشخیص دهید.
مراقب قسمت های پلاستیکی ماشین باشید. استون و مشتقات آن خاصیت خورندگی سریعی نسبت به این مواد نشان می دهند.
قبل از مراجعه به بیمه بدنه مطمئن شوید که هزینه ناچز بر طرف کردن صدمه ناشی از این اسپری رنگی اعتبار بیمه شما را کاهش ندهد. در این صورت شاید صرف هزینه شخصی به صرفه تر باشد.

گردآوری و بازنشر: مجله خودرو

مطالب مرتبط:

صفر شویی اتومبیل چیست؟+آموزش صفر شویی ماشین در منزل

پولیش چیست و چه تفاوتی با واکس خودرو دارد + تصاویر

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/khatoono/domains/magcars.ir/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26