آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین پراید ، پژو 405 ، 206 ، سمند ، ال 90

0

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین پراید ، پژو 405 ، 206 ، سمند ، ال 90

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (29)

ایرادات پمپ بنزین چیست ؟

علائم خرابی پمپ بنزین -روشن نشدن خودرو – قطع شدن صدای گیزه از پشت ماشین – گاز نخوردن ماشین در پمپ بنزین نیم سوز- نرسیدن بنزین به پشت آنژکتور –

برای عیب یابی می توانید شلنگ بنزین را از سر ریل انژکتور بیرون بکشید و به یک نفر بگویید سوئیچ را برایتان باز کند آگر بنزین آمد با فشار آمد بدانید که پمپ بنزین سالم هست واگر نیامد خراب هست برای اینکه بدانید برق پمپ بنزین قطع نشده باید بدانید که آمپر بنزین کار می کند

در این مطلب نکاتی در مورد باز و بست پمپ بنزین ارائه می گردد.

اکثر پمپ بنزین ها پشت ماشین و درون باک می باشند و از دو طریق قابل دسترسی می باشند از داخل کابین زیر صندلی عقب مثل پراید ،پژو ۴۰۵ ،تندر ۹۰ ،۲۰۶ و از صندوق عقب مثل هیوندا سوناتا ، آذرا ، پیکان ، و بعضی خودروهای بنز وبی ام و و برای بعضی خودروها زیر ماشین می باشد مثل سمند مدل قدیمی و بیرون باک ، ولی مزدا۳ ،مزدا کابین ، نیسان ، و اکثر خودروهای وانت زیر ماشین و داخل باک می باشد که برای دسترسی باید باک باز شود …

پمپ بنزین مزدا ۳۲۳

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (26)

۱- برای رسیدن به مجموعه پمپ بنزین، هرچه باک خالی تر باشد بهتر است. سعی کنید بیشتر از ۱۵ لیتر بنزین در باک نباشد. اکنون صندلی عقب را بالا زده و درپوش سیاه رنگ باک را با احتیاط خارج کنید. این درپوش به وسیله ۳ عدد خار به کف خودرو متصل شده که می بایست با احتیاط آن خارها را خارج کنید.

۲- اکنون با صحنه ای شبیه شکل زیر مواجه می شوید:

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (24)

در مرحله می بایست خیلی آرام و با دقت، شلنگ های رفت و برگشت بنزین را با فشار دادن ضامن ان آزاد نمایید. بعد از ان سوکت برق را هم در بیاورید. برای دراوردن سوکت، می بایست با انگشت، ضامن آن را از پایین، کمی به سمت وسط دایره بکشید و همزمان سوکت را به بالا فشار دهید.

۳- در مرحله سوم می بایست مهره درب باک را باز نمایید. برای باز نمودن مهره درب باک از آچار مخصوص آن استفاده کنید که تصویر آن در زیر آمده است:

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (27)

جنس درجه یک این آچار با قیمت ۶۰ هزار تومان قابل تهیه است. تفاوت جنس درجه یک با درجه دو در آن است که پایه ها با دو لایه فلز و پرچ، محکم کاری شده تا اگر برای باز نمودن مهره درب باک، فشار زیادی وارد نمودید، آچار دچار پیچیدگی نشود. ضمنا این مدل، پیچ تنظیم دارد به طریکه دهانه این آچار قابل تنظیم می باشد و قابلیت باز نمودن مهره درب باک همه نوع خودرو پژو،تندر۹۰ ، النترا ، اکثر خودروهای هیوندای و تویوتا و یا به طور کلی همه خودروهایی که مهره درب باک پلاستیکی دارند را دارد. لازم به ذکر است که مدل ساده تر آن هم در بازار وجود دارد که فقط برای باز نمودن مهره درب باک ۲۰۶ قابل استفاده است. پیشنهاد می شود اگر دست به آچار هستید و خودتان کارهای اتومبیل را انجام می دهید حتما این آچار را تهیه نمایید. در غیر این صورت برای باز نمودن مهره درب باک به تعمیرکارانی مراجعه کنید که آچار مخصوص داشته باشند. چون کسانی که اچار مخصوص باز کردن درب باک را ندارند با قلم و چکش به جان درب باک خودرو شما خواهند افتاد. که چون باک ۲۰۵ پلاستیکی می باشد این کار امکان صدمه زدن به خود باک نیز به دنبال خواهد داشت. در ضمن در هنگام بستن باک هم با قلم و چکش، کلی ضربه به باک خودرو شما وارد می کنند و آن طور که باید هم مهره بسته نخواهد شد.و اگر هم تهیه نکردید می توانید با دوعدد دوسو تخت بلند با دونفر همزمان فشار دهید و باز کنید

۴- پس از اینکه مهره درب باک ۲۰۶ را باز نمودید می بایست خیلی با احتیاط مجموعه پمپ را از درون باک خارج نمایید. دقت کنید که برای بیرون اوردن کامل می بایست آن را کمی خم نمایید تا قسمت مربوط به آمچر بنزین هم خارج شود.

۵- اینک هر کاری که لازم دارید روی مجموعه پمپ بنزین انجام بدهید و دومرتبه ان را ببندید. اما بستن پمپ قلق کوچکی دارد که در ان به آن اشاره خواهد شد.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (29)

۶- برای بستن پمپ می بایست ابتدا اورینگ درب پمپ بنزین را بررسی کنید و در صورتی که گشاد شده آن را تعویض نمایید. قیمت ان در بهار ۹۵ حدود ۴۰۰۰ تومان می باشد. اورینگ را به مقداری گریس آغشته کنید تا کاملا چرب شود. سپس در دهانه پمپ، خیلی با احتیاط آن را جایگزاری کنید.

فراموش نکنید که قبل از جا زدن مجموعه پمپ درون باک، اوریک را در محل خودش قرار دهید چون بعد از جا زدن مجموعه پمپ این کار به مراتب دشوار تر خواهد شد. محل قرار گیری اورینک به صورت شکل زیر می باشد.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (28)

تعویض پمپ بنزین پراید-تعویض پمپ بنزین 206 – تعویض پمپ بنزین پراید انژکتوری 

اکنون با احتیاط بدون اینکه مجموعه پمپ به اورینگ برخورد نماید آن را درون جا بزنید و مهره درب باک را بر روی آن قرار دهید و شروع به بستن مهره نمایید. آچار مخصوص مهره را برداشته و مهره را کاملا سفت نمایید.

نکته مهم: در هیچ سایت دیگری ندیدم که مشخص کنند که چقدر باید مهره درب باک را سفت نمایید. اگر بر روی مهره دقت نمایید یک عدد فلش مشاهده می کنید. یک فلش هم روی دریچه باک قرار دارد درست کنار لوله برگشت بنزین. یعنی اگر در خودرو بر روی صندلی عقب بنشینید و صفحه دریچه باک را صفحه ساعت فرض کنید، یک فلش درست در محل عدد ۹ صفحه ساعت قرار دارد. شما می بایست مهره دریچه باک را آنقدر سفت کنید تا فلش روی آن درست مقابل فلش دریچه باک قرار گیرد. اگر این اتفاق نیفتد، بخار بنزین از کناره های دریچه باک خارج خواهد شد و بوی بنزین شما را خواهد آرزد. پس سفتی مهره را با قرار دادن صحیح نمایشگر روی آن در جای مناسب انجام دهید.

پمپ بنزین ۴۰۵ ،پارس ،دنا ، رانا ،تندر ۹۰ ، و اکثر خودروهای خارجی به این طریق باز می شوند و بسته می شوند

برای تعویض کامل پمپ بنزین باید ۱۷۰۰۰۰ هزار تومان پول بدین ولی برای مغزی پمپ بنزین با گارانتی ۳۰۰۰۰ هزار تا ۶۰۰۰۰ هزار تومان پرداخت کنید

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (30)

باز کردن پمپ بنزین پراید اول صندلی عقب را بیرون بکشید دو عدد قلاب زیر صندلی می باشد دستتان را از پشت صندلی سمت کمربند ایمنی داخل ببرید و صندلی را بلند کنید و با فشار خارها را آزاد کنید و زیر موکت صندلی درپوش پمپ بنزین را باز کنید با چهارسو و بعد سوکت بنزین و شلنگ های رفت و برگشت بنزین را با انبر دست آزاد کنید و پیچ های دور درب پمپ بنزین را باز کنید

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (25)

برای تعویض مغزی پمپ بنزین نیز خارها و پیچ های دور آن را باز کنید و شلنگ بنزین و سوکت پمپ بنزین را بیرون بکشید احتیاط کنید که کسی سیگار یا اتیشی بقل باک روشن نکند.

قیمت پمپ بنزین پراید هاچ بک ،۱۴۱پراید ، هیوندای ورنا ،آوانته

پمپ بنزین پراید هاچ بک نسیم چهار فیش سایپا یدک – ایران

سایپا یدک – ایران
۶۹,۰۰۰ تومان
پمپ بنزین پراید صبا چهار فیش سایپا یدک – ایران

سایپا یدک – ایران
۶۹,۰۰۰ تومان
پمپ بنزین پراید ۱۴۱ چهار فیش سایپا یدک – ایران

سایپا یدک – ایران
۶۹,۰۰۰ تومان
پمپ بنزین پراید ۱۳۲ چهار فیش سایپا یدک – ایران

سایپا یدک – ایران
۶۹,۰۰۰ تومان
پمپ بنزین پراید ۱۳۱ چهار فیش سایپا یدک – ایران

سایپا یدک – ایران
۶۹,۰۰۰ تومان
پمپ بنزین پراید ۱۱۱ چهار فیش سایپا یدک – ایران

سایپا یدک – ایران
۶۹,۰۰۰ تومان
پمپ بنزین پراید ۱۵۱ چهار فیش سایپا یدک – ایران

سایپا یدک – ایران
۶۹,۰۰۰ تومان
پمپ بنزین ورنا ۱۶۰۰ شرکتی – کره

شرکتی – کره
۲۹۹,۰۰۰ تومان
شرکتی – کره
پمپ بنزین ورنا ۱۵۰۰ شرکتی – کره

شرکتی – کره
۲۹۹,۰۰۰ تومان
شرکتی – کره
پمپ بنزین آوانته اتوماتیک هیوندایی (جنیون پارت) – کره

هیوندایی (جنیون پارت) – کره
۶۳۳,۰۰۰ تومان
پمپ بنزین آوانته دنده ای هیوندایی (جنیون پارت) – کره

هیوندایی (جنیون پارت) – کره
۶۳۳,۰۰۰ تومان
پمپ بنزین ورنا ۱۶۰۰ هیوندایی (جنیون پارت) – کره

هیوندایی (جنیون پارت) – کره
پمپ بنزین ورنا ۱۶۰۰ شرکتی – چین

شرکتی – چین
پمپ بنزین ورنا ۱۶۰۰ موبیس – کره

موبیس – کره
پمپ بنزین ورنا ۱۵۰۰ هیوندایی (جنیون پارت) – کره

هیوندایی (جنیون پارت) – کره

پمپ بنزین ورنا ۱۵۰۰ شرکتی – چین
شرکتی – چین
پمپ بنزین ورنا ۱۵۰۰ موبیس – کره

موبیس – کره

پمپ بنزین آوانته اتوماتیک شرکتی – چین
شرکتی – چین
پمپ بنزین آوانته اتوماتیک شرکتی – کره

شرکتی – کره
شرکتی – کره
پمپ بنزین آوانته اتوماتیک موبیس – کره

موبیس – کره
پمپ بنزین آوانته دنده ای شرکتی – چین

شرکتی – چین

پمپ بنزین آوانته دنده ای شرکتی – کره
شرکتی – کره

پمپ بنزین آوانته دنده ای موبیس – کره
موبیس – کره

پمپ بنزین پراید ۱۵۱ شرکتی – ایران
شرکتی – ایران

پمپ بنزین پراید ۱۵۱ سایپا یدک – ایران
سایپا یدک – ایران

پمپ بنزین پراید هاچ بک نسیم شرکتی – ایران
شرکتی – ایران

پمپ بنزین پراید هاچ بک نسیم سایپا یدک – ایران
سایپا یدک – ایران

پمپ بنزین پراید صبا شرکتی – ایران
شرکتی – ایران

پمپ بنزین پراید صبا سایپا یدک – ایران
سایپا یدک – ایران

پمپ بنزین پراید ۱۴۱ شرکتی – ایران
شرکتی – ایران

پمپ بنزین پراید ۱۴۱ سایپا یدک – ایران
سایپا یدک – ایران

پمپ بنزین پراید ۱۳۲ شرکتی – ایران
شرکتی – ایران

پمپ بنزین پراید ۱۳۲ سایپا یدک – ایران
سایپا یدک – ایران

پمپ بنزین پراید ۱۳۱ شرکتی – ایران
شرکتی – ایران

پمپ بنزین پراید ۱۳۱ سایپا یدک – ایران
سایپا یدک – ایران

پمپ بنزین پراید ۱۱۱ شرکتی – ایران
شرکتی – ایران

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (1)

اگر مخزن سوخت پایین تر از سطح موتور باشد لازم است از یک پمپ برای ارسال سوخت به سیستم سوخت رسانی موتور استفاده شود. در موتورسیکلت استفاده از پمپ سوخت به دلیل بالا بودن سطح مخزن نسبت به موتور، لازم نیست.

پمپ سوخت باعث به جریان افتادن سوخت درون لوله ها می شود و سوخت را از مخزن به سوی سیستم سوخت رسانی هدایت می نماید. محل قرارگیری، پمپ سوخت در مدار سوخت رسانی، با توجه به نوع سیستم، عبارت است از:

سیستم سوخت رسانی کاربراتوری: که پمپ قدرت خود را از حرکت و انرژی میل سوپاپ موتور می گیرد.
سیستم سوخت رسانی انژکتوری: که نیروی حرکتی خود را به طور مستقیم از موتور دریافت نمی کند و یک موتور الکتریکی با استفاده از انرژی الکتریکی آن را به حرکت در می آورد.

پمپ مکانیکی سوخت

پمپ های مکانیکی سوخت در اکثر خودروها از نوع دیافراگمی است. در تصویر زیر ساختمان پمپ سوخت دیافراگمی نشان داده شده است.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (2)

ساختمان پمپ سوخت دیافراگمی عبارت است از:

دیافراگم
فنر دیافراگم
سوپاپ های یکطرفه
استکانی و فیلتر
اهرم بندی و شیطانک
بدنه ی بالا و پایین پمپ

این نوع پمپ نیروی خود را مستقیماً از میل سوپاپ می گیرد.

اصول کار این نوع پمپ ها به صورت:
الف) کورس مکش

وقتی که دایره خارج از مرکز میل سوپاپ زیر شیطانک قرار گرفت، اهرم شیطانک دیافراگم را به سمت پایین می کشد و با افزایش حجم بالای دیافراگم، فشار این منطقه از فشار جو کمتر می شود. بنابراین سوخت از مخزن با فشار جو و باز شدن سوپاپ یک طرفه ی ورودی به این منطقه هدایت می شود. تصویر زیر کورس مکش را نشان می دهد.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (3)
ب) کورس ارسال

با رسیدن کورس بلند دایره خارج از مرکز از زیر شیطانک، اهرم شیطانک و در نتیجه دیافراگم به بالا حرکت می کند و سوخت را از طریق سوپاپ یک طرفه ی خروجی به سمت کاربراتور هدایت می نماید. در صورتی که پیاله کاربراتور خالی باشد این سوخت به داخل پیاله کاربراتور وارد می شود. تصویر زیر کورس ارسال را نشان می دهد. در صورت پر بودن پیاله، مجرای ورودی آن در حالت بسته است. پس این سوخت یا در مسیر متوقف می شود و یا از طریق مدار برگشت، به مخزن یا مدار اولیه بر می گردد.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (4)
دستورالعمل پیاده و سوار کردن، عیب یابی و رفع عیب پمپ سوخت مکانیکی ( دیافراگمی )

وسایل مورد نیاز

خودرو کامل
راهنمای تعمیر و نگهداری خودرو
ابزار عمومی
ابزار کنترل دبی و فشار
تجهیزات ایمنی

نکات ایمنی

تجهیزات ایمنی را در دسترس قرار دهید.
موجودی سوخت مخزن را بررسی کنید.
بست لوله ها را کنترل کنید.
فیلتر بنزین را از نظر گرفتگی آزمایش کنید.

اندازه گیری دبی و فشار پمپ

لوله ی بنزین کاربراتور را جدا کنید و انتهای آن را به ابزار کنترل فشار وصل کنید. تصویر زیر نحوه ی کنترل پمپ را نشان می دهد.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (5)

موتور را راه اندازی کنید.
فشار اندازه گیری شده را با مشخصات توصیه شده مقایسه کنید.
ابزار کنترل فشار را پس از خاموش کردن موتور با رعایت نکات ایمنی جدا کنید.
لوله سوخت را درون یک مخزن مدرج قرار دهید.
مجدداً موتور را راه اندازی کنید.
سوخت ارسالی به وسیله ی پمپ را در زمان یک دقیقه اندازه گیری کنید. ( مقدار مجاز حداقل ۸۰۰ سانتیمتر مکعب باید در دور آرام باشد )

اگر دبی و فشار پمپ از مقدار مندرج در دستورالعمل کمتر است باید پمپ را پیاده و بررسی نمائید.
پیاده کردن پمپ سوخت

با رعایت نکات ایمنی به ترتیب زیر عمل کنید:

لوله ی ورودی سوخت از پمپ را جدا کنید. تصویر زیر جدا کردن لوله های سوخت را نشان می دهد.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (6)

لوله ی برگشت سوخت از پمپ را جدا کنید.
لوله ی خروج سوخت را جدا کنید.
پیچ های پمپ را باز و پمپ را پیاده کنید. تصویر زیر پیاده کردن پمپ را نشان می دهد.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (7)

طریقه ی نصب پمپ عکس پیاده کردن آن است.

باز کردن و بستن پمپ سوخت

اگر پمپ سوخت از نوع پرسی ( غیر قابل تعمیر ) نباشد پیچ های دور پمپ را باز کرده و قسمت بالایی آن را از بدنه اصلی جدا کنید.
خار ( خارهای ) محور شیطانک را خارج کنید.
شیطانک و اهرم آن را پیاده کنید.
دیافراگم، اهرم بندی و فنر آن را پیاده کنید.
سوپاپ های یک طرفه را جدا کنید.
اجزای پیاده شده را بررسی کنید.
ساییدگی در قطعات را کنترل و در صورت نیاز تعویض کنید. در تصویر زیر برخی اجزای پمپ سوخت را مشاهده می کنید.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (8)

سوپاپ های یکطرفه را در صورت معیوب بودن تعویض کنید.
نیروی فنر پمپ سوخت را آزمایش و در صورت معیوب بودن تعویض کنید.
کلیه واشرهای آب بندی و عایق کننده را تعویض کنید. بستن پمپ سوخت عکس مراحل باز کردن آن است.
قبل از محکم کردن پیچ های دور دیافراگم، لازم است شیطانک را به طرف پمپ فشار دهید تا دیافراگم در انتهای کورس مکش خود قرار گیرد، سپس در این وضعیت پیچ های دور دیافراگم را محکم کنید.
خروجی پمپ بنزین را مسدود نمایید و با عمل پمپ کردن فشار روی دیافراگم را بالا ببرید. در این حال به نشتی اطراف دیافراگم توجه کنید. اگر نشتی داشته باشد پیچ های دور دیافراگم را محکم کنید.
پمپ را روی موتور به طوری که شیطانک در بالای دایره خارج از مرکز قرار گیرد، نصب کنید. تصویر زیر نصب کردن پمپ سوخت را نشان می دهد.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (9)

تعویض پمپ بنزین پیکان-تعویض پمپ بنزین روا-تعویض پمپ بنزین سمند 

پیچ های پمپ را با گشتاور توصیه شده، محکم کنید.
لوله های ورودی، خروجی و برگشت سوخت را روی پمپ نصب کرده و بست های آن ها را محکم کنید. نصب لوله های پمپ سوخت در تصویر زیر نشان داده شده است.

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (10)

با راه اندازی موتور عملکرد پمپ را کنترل کنید.

تعویض پمپ بنزین 206

هوای پمپ را داشته باشید
وقتی که پمپ کار نمی کند
داستان کوتاه!
تعمیر یا تعویض
تعویض پمپ کار ساده ای است
چند نکته در مورد باز کردن سوکت برق و شلنگ ها

در طول مدت 2 سال، 3 بار پمپ بنزین ماشین سوخت! كه باعث شد چند چیز در باره پمپ بنزین 206 یاد بگیرم و یك آچار – مجددا – اختراع كنم!

قبل از اینكه بار اول پمپ بنزین بسوزد، برای مدت طولانی صدایی زوزه مانند در اتاق شنیده می شد. از یك مكانیك در این باره سوال كردم اما آنرا چیز مهمی ندانست. چند روز قبلش در جاده كه با سرعت می رفتم برای كاری توقف كردم كه به محض توقف ماشین خاموش شد اما باز روشن شد. چند روز بعد ماشین را پارك كردم و رفتم، وقتی برگشتم ماشین دیگر روشن نشد.

ماشین را تا تعمیر گاه بكسل كردم و تعمیر كار فقط موتور پمپ را عوض كرد و نه كل پمپ را، و این پمپ چند ماه بیشتر كار نكرد.

بار دوم تازه از خانه حركت كرده بودم كه ماشین خاموش شد. فهمیدم كه دوباره پمپ بنزین سوخته و باز ماشین را به تعمیر گاه بكسل كردم. این یكی مكانیك گفت خیلی بهتر است كل پمپ بنزین را عوض كنم و من هم یك پمپ 90 تومانی خریدم. خود مكانیك گفت كه 160 تومانی اش را دارد. این یكی حدود 1 سال كار كرد و سوخت!

بار سوم، دو ماه ماشین خوابیده بود و در خلال این مدت فقط چند بار استارت خورده بود. روشن كردم رفتم باك را پر از بنزین سوپر كردم. نیم ساعتی راندم كه باز ماشین خاموش شد. دوباره بكسل كردم و رفتم پیش مكانیك اولی و مثل بار اول فقط موتور پمپ را عوض كردم. برایم یك پمپ كه می گفت فابریك است نصب و 6 ماه هم تضمین كرد! كه خيلی بيشتر كار كرد.

(دی ماه 1391) بعد از اين باز هم پمپ سوخت و آنرا عوض كردم، ماجرا مربوط به تابستان است. اين بار از چند وقت قبل وقتی هوا فوق العاده گرم بود ماشين خاموش می شد چون پمپ از كار می افتاد و فهميدن آن هم سخت بود كه علت از كجاست چون وقتی تعميرگاه رفتم و در مسير لوله ها فشار سنج بستند به قول خودشان فشار نمی انداخت (از 4 بار پايين نمی آمد) يكبار كه همينطور شد از شانس در پمپ بنزين بودم و وقتی بنزين زدم درست شد چون بنزينی كه تازه وارد باك شد خنك بود.

بعد از این، در جایی خواندم که چون پمپ درون بنزین قراردارد و بدین ترتیب خنک شود، وقتی باک خالی باشد و پمپ بیرون از بنزین قرارگیرد نمی تواند به خوبی خنک شود و احتمالا به تدریج باعث سوختن آن می شود. تا قبل از این همیشه می گذاشتم باک به ته برسد! حالا وقتی باک از نصف کمتر می شود آنرا پر می کنم.

(دی ماه 1391) البته پياله پمپ هميشه پر از بنزين است ولی حجم آن كم است چون بنزين از پايين ترين سطح باك مكيده می شود اما وقتی باك پر باشد سطح بنزين بالا تر از لبه پياله است و به پمپ كمتر فشار می آيد.

پژو 206 خودرویی با سیستم سوخت رسانی انژكتوری بوده و پمپ بنزین آن الكترو پمپ است. مثل خیلی از ماشین های مشابه وقتی قبل از استارت سویچ را باز می كنیم صدای پمپ را می شنویم و صبر می كنیم تا خاموش شود و آنگاه استارت می زنیم.

(دی ماه 1391) به اين دليل كه پشت انژكتور بايد بنزين با فشار 4 بار وجود داشته باشد. وقتی مدتی ماشين خاموش باشد بنزين از لوله خارج شده و فشار ندارد. وقتی بلافاصله بعد از خاموش كردن سوئيچ باز شود پمپ كار نمی كند چون هنوز در لوله ها فشار لازم هست.

وقتی پمپ بنزین می سوزد دیگر با باز كردن سویچ صدایی نمی شنویم. برای دقیق تر شدن می توانیم تشك صندلی را بلند كنیم و گوش را به پمپ نزدیك كرده از شخص دومی بخواهیم كه سوییچ را باز كند.

وقتی كه پمپ بنزین سوخته باشد يا ضعيف شده باشد ماشین استارت می خورد اما روشن نمی شود. البته هميشه علت از پمپ بنزين نخواهد بود.

یك مرحله از این جلوتر این است كه درپوش روی پمپ بنزین را برداریم و لوله رفت یا برگشت بنزین را از پمپ جدا كنیم و ببینیم با باز كردن سوییچ آیا بنزین جریان می یابد یا نه. البته چون این كار باعث بیرون ریختن بنزین می شود باید با احتیاظ و احتراز از نزدیكی هر نوع شعله و آتش مثل شعله سیگار انجام شود و البته بهتر آن است كه با یك شلنگ كمكی كه به خروجی پمپ یا شلنگ آن وصل می كنیم، بنزین را به خارج از ماشین هدایت كنیم و یا در ظرف دیگری بریزیم، البته اگر هیچ بنزینی خارج شود. حتی ممكن است پمپ كار كند اما ضعيف شده باشد و فشار لازم را توليد نكند.

البته باید توجه داشته باشید كه این احتمال هم هست كه كار نكردن پمپ بنزین به خاطر قطع شدن برق آن باشد و برای اطمینان كامل باید پمپ در تعمیر گاه و با منبع تغذيه مجزا تست شود.

پمپ الكتریكی تعویضی است و بست شلنگ كه در محل اتصال لوله خرطومی به خروجی پمپ بسته شده دیده می شود.

تعمیر پمپ بنزین كه سوخته بوسیله تعویض فقط الكترو پمپ آن كم هزینه تر است اما مشكلاتی به همراه دارد. اول اینكه پیدا كردن الكترو پمپ بدرد بخور مشكل است و ممكن است حتی به شما پمپ پرایدی بدهند چون از قرار معلوم می شود آنرا در 206 نصب كرد.

دوم اینكه در درون محفظه پمپ لوله های خرطومی به الكترو پمپ وارد و از آن خارج شده است كه به طور فابریك پرس شده هستند اما وقتی الكترو پمپ تعویض می شود آن لوله های خرطومی را با بست شلنگ متصل می كنند. در نتیجه این امكان هست كه بست ها خوب سفت نباشند و بنزین به خوبی پمپاژ نشود و موقع حركت ماشین ریپ می زند. دفعه اول كه پمپ را تعمیر كردم همین اتفاق افتاد.

تعویض كل مجموعه پمپ بنزین خیلی بهتر است به شرطی كه نوع مرغوب آنرا استفاده كنید و گرنه یك تعمیر خوب بهتر از تعویض بد است!

سیستم اندازه گیری مقدار بنزین در باك هم روی همین مجموعه سوار است كه اگر كل پمپ را تعویض كنید، این سیستم نیز تعویض خواهد شد و اگر جنس نامرغوب باشد در این قسمت نیز ممكن است مشكلاتی بروز كند. مثلا گاهی اوقات ممكن است ببینید كه آمپر بنزین كمتر از آن چیزی نشان می دهد كه در باك است. این مورد هم اوایلی كه در بار دوم پمپ سوخته بود و كل مجموعه را تعویض كرده بودم پیش می آمد. اما كم كم درست شد و احتمالا حركت شناور روان شد چون شناور هم به مجموعه وصل است.

تعویض كل پمپ بنزین 206 كار مشكلی نيست اما باز و بسته كردن دريچه آن بسيار مشكل است.

هر سه بار كه برای تعمیر پمپ بنزین به بعمیر گاه رفتم شاهد بودم كه با ضرب و زور قلم و چكش و حتی دو نفری آنرا باز و بسته كردند.

دو بار سعی كردم در آنرا باز كنم اما نتوانستم و وقتی از مكانيك پرسیدم گفت كه قلق دارد! اما به نظر نمی آید كه این قلق در فرانسه اختراع شده باشد. مخصوصا كه روی این درپوش دو برآمدگی و سوراخ تعبیه شده كه ذهن مرا به سمتی برد كه یك آچار برای باز و بسته كردن درپوش پمپ بنزین 206 بسازم. البته ابزار مخصوصی برای اين كار وجود دارد اما من نديدم فقط شنيدم.

البته این آچار شباهتی به آچار های معمولی ندارد و شاید حتی بتوان آنرا نوعی پیچ گوشتی هم نامید!

وسیله ای (آچار) برای باز كردن درب پیچی پمپ بنزین پژو 206

بدون ابزار دو نفر بايد يكی مثل شكل ضربه بزند و ديگری فشار وارد كند.

باز کردن در پمپ بنزین پژو 206

چند نكته در مورد باز كردن سوكت برق و شلنگ ها

سر شلنك های منتهی به پمپ بنزین برای جدا كردن سر شلنگ های منتهی به پمپ بنزین باید ضامن آنرا به پایین فشار دهید و آنرا بكشید. ممكن است ضامن خیلی سفت باشد و با فشار نوك انگشت به اندازه لازم پایین نرود، از این رو از وسیله ای مثل سر پیچ گوشتی كمك بگیرید. نظیر این سر-شلنگ در سایر قسمت ها نیز هست كه در صورت لزوم به همین ترتیب باید جدا شوند مثل وقتی كه بخواهیم صافی بنزین كه زیر خودرو است را تعویض كنیم. موقع بستن فقط باید سر-شلنگ را در لوله فشار داده – تا صدای تق شنیده شود – و كاری به ضامن نداریم.

سوكت برق پمپ بنزین سوكت برق هم دارای خار و ضامنی است كه مانع از بیرون آمدن آن می شود اما دسترسی به آن مشكل تر از ضامن شلنگ است. برای آزاد كردن این ضامن باید از یك پیچ گوشتی بسیار نازك یا تكه ای سیم مفتولی باریك كه آنرا دولا كرده باشید استفاده كنید.

مجموعه پمپ بنزین در راستای بالا-پایین دارای فنری است كه باعث می شود وقتی از جای خود خارج می شود، مقداری بلند تر شود. موقع باز كردن این خاصیت مشكلی ایجاد نمی كند اما در هنگام بستن، وقتی واشر لاستیكی (O-Ring) را در جای خود گذاشتید و پمپ را – در جهت درست – به داخل باك قرار دادید، باید آنرا با دست به پایین فشار داده و نگهداریم تا در پیچی پمپ بسته و كاملا سفت گردد.
هنگام بستن پمپ، جاگذاری واشر لاستیكی بسیار مهم است زیرا اگر به طور صحیح قرار نگیرد، بنزین به داخل چاله پمپ نشت كرده بوی بنزین در اتاق می پیچد و در كل بسیار خطرناك است.
گفته می شود كه هر بار پمپ باز و بسته شود این واشر لاستیكی نیز تعویض گردد. نکته جالبی که برایم تجربه شد این است که واشری که قبلا روی پمپ بسته شده پس از باز شدن گشاد است و دوباره نمی توان آنرا بست اما اگر همین واشر را مدتی کنار بگذاریم دوباره جمع می شود. همانطور كه در تصویر دیده می شود، واشر نو به راحتی درون واشر مستعمل قرار گرفته.

وقتی پمپ كاملا بیرون آورده شده باشد واشر را راحت می توان در جای خود، بر روی لبه دریچه ای كه پمپ داخل می شود قرار داد. پس از آن به آرامی پمپ را داخل می كنیم كه واشر از جای خود بیرون نپرد.

تعویض پمپ بنزین آوانته

تو این تاپیک میخوام روش تعویض صافی بنزین و احیانا پمپ بنزین آوانته رو به صورت مصور توضیح بدم
در قدم اول سرباطری رو باز کنید ، بعد در باک رو هم بزارید باز باشه ( بهتره که باک تا حد ممکن خالی باشه)
واسه شروع باید کفی صندلی عقب رو در بیارید ، عکس ندارم ، ولی احتمالا همه بلدین این کارو…..( باید قسمت جلوتر کفی رو از دوطرف به فاصله ۳۰ سانتی متری درها به سمت بالا بکشید)
بعد که صندلی رو در اوردید این صحنه رو خواهید دید

اون در پوش رو بر میدارید
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (1)
بعد اون سوکت رو که مشخص کردم جدا میکنید ، ایضا شلنگ هارو…..
بعد به کمک ی نفر دوم ! ( یک نفر از طرف راننده و دیگری از سمت شاگرد به طرف مقابل فشار وارد کنید)
به زور قلمو چکش اون بست رو در خلاف جهت ساعت میچرخونید تا پیچش باز بشه
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (2)تعویض پمپ بنزین تیبا-تعویض پمپ بنزین ال 90 -تعویض پمپ بنزین پژو 405

بعد از اینکه اون رو باز کردید ، با احطیاط کل مجموعه رو به سمت بالا میکشید ، نصفش که اومد بالا ، کلا کجش کنید که اون شناور باک هم گیر نکنه و در بیاد ، بعد از ماشین دور بشین 🙂 برین یجا بشینین که راحت باشین واسه ادامه کار :دی

این عکس کل مجموعه:
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (3)

بعد این خارهایی رو که تو عکس زیر مشخص کردم با کشیدنو فشار دادن آزاد میکنید( ۳ تا هست ازینا اطراف مجموعه )

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (4)
خارها که آزاد شدن ، به این صورت دوقسمت رو از هم جدا میکنیم :
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (5)
یکم که فاصله افتاد ، این سوکت رو هم در بیارید:
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (6)

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (7)بعد دو قسمتش رو کامل جدا میکنید از هم که میشه این:
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (8)بعد قسمت سمت راستی عکس بالارو هم به صورت عکس زیر دمونتاژ میکنیم باز :
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (9)مواظب فنر ها تو عکس زیر باشید که نپرن اینور اونور یهو ، اون سوکت رو هم جدا کنید (این مهمه ، اگه خارش بشکنه ممکنه بعدا فیکسو محکم نشه ، جرقه بزنه ، و بعدش انفجار!
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (10)

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (11)دیگه بقیه قسمت هارو بزارین کنار ، فیلترو پمپ هردو این تو هستن:
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (12)خارهای اون قسمت فلزی رو هم آزاد کنید :
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (13)رگولاتور رو در بیارید از فیلتر :
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (14)

آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (15)اون دوتا گیره رو هم آزاد کنید ، فیلترو بکشین بیرون …..:
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (16)دقت کنید اورینگی که مشخص کردم رو از توی فیلتر درارید و بزارید واسه فیلتر جدید ، ممکنه بمونه توش
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (17)تموم شد ، فیلتر بنزینو عوض کردین ، مراحل قبل رو برعکس انجام بدینو تمام!

ولی کسایی که قصد تعویض پمپ بنزین رو هم دارن :
ازقسمتی که با فلش زدر مشخص کردم ، به سمت فلش های قرمز رنگ با پیچ گوشتی نیرو وارد کنید تا اون صافی از مغزی پمپ جدا بشه :
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (18)وقتی جدا شد:
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (19)پمپ فابریک:
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (20)
بعدش پمپ فابریکو برمیدارین میرین به لوازم یدکی فروشی محل 🙁
میزارین رو پیشخونش میگین ی پمپ بنزین مث این میخوام ، ایشونم میره میاره واستون ،حسابی دقت کنین به اندازه و اتصالات پمپی که میاره ، مخصوصا سوکتش که بخوره بهم….
این اونی که من گرفتم :
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (21)
اینارم بزارید رو پمپ جدید:
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (22)دیگه همه مراحلو برعکس بریدو تمام!

اگه احساس میکنید آمپر بنزینتونم گیج میزنه ، میتونید با این:
آموزش تعویض پمپ بنزین ماشین (23)و پنبه ، اینجارو تمیز کنین

منبع:tuningtalk/کارستان/هومن/stephelp

گردآوری و بازنشر: مجله خودرو

مطالب مرتبط:

آموزش نصب رله قطع کن پمپ بنزین خودروهای گازسوز دستی

علت صدای پمپ بنزین خودرو پراید ،206 ،تندر 90 و پژو 405

روش های تشخیص کثیف بودن صافی بنزین+علائم کثیف بودن فیلتر بنزین

توصیه های مهم برای کاهش مصرف سوخت با گران شدن بنزین

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/khatoono/domains/magcars.ir/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26