آشنایی و راهنمایی خرید سیستم های صوتی خودرو+تعریف RDS

0

آشنایی و راهنمایی خرید سیستم های صوتی خودرو+تعریف RDS

راهنمای خرید سیستم صوتی ماشینقیمت سیستم صوتی حرفه ای ماشین

احتمالا تا بحال کلمه RDS یا لگوی آن بروی پنل( پخشهایی که برای بازار اروپا ساخته شده است) دیده باشید ویا اگر تابحال ندیده اید با توجه به اینکه بلاخره سیستم RDS در ایران نیز راه اندازی شد ، من بعد از این بروی پنل پخشهای تولید شده برای بازار ایران نیز شاهد لگوی RDS خواهید بود .

اما RDS چیست؟ وچگونه می تواند برای ما مفید باشد؟

RDS که مخفف RADIO DATA SYSTEM می باشد یک سرویس رادیویی است که بروی موج FM فعال می باشد که وظیفه آن ارسال اطلاعات ودیتا بروی موج FM می باشد. ساده تر بگویم هنگامیکه شما به رادیو موج FM گوش میکنید اگر دستگاه پخش شما مجهز به RDS باشد می تواند اطلاعات دیگری را هم از مرکز فرستنده دریافت کند ،اطلاعاتی که شامل نوشته های متنی (مثل انواع پیامهای ترافیکی یا اطلاعات برنامه در حال پخش وغیره….) یا بوقها وآلارمهای هشدار دهنده می باشد

RDS در سال ۱۹۸۲ در انگلستان را ه اندازی شد وبعد با استقبال مردم به مروردر سراسر اروپا و آمریکاو سایر نقاط جهان مورد بهره برداری قرار گرفت . وانگلستان جز کشورهایی است که تمام سرویس های RDS را بطور فعال و اکتیو دارد

اطلاعاتی که در سرویسRDS منتشر می شود شامل سرویس های متنوعی می باشد، ودر واقع RDS چندین گروه زیر شاخه دارد که تعدادی از آنها مختص رادیوهای در حال حرکت مثل پخشهای ماشین وجدیدا موبایلها می باشند وبقیه آنها عمومی می باشند .

راهنمای خرید سیستم صوتی ماشین ،قیمت سیستم صوتی حرفه ای ماشین ،سیستم صوتی ماشین ایرانی ،سیستم صوتی ماشین کنوود (2)

خرید سیستم صوتی ماشین دست دوم-سیستم صوتی ماشین کنوود

انواع RDS :

programme service -ps

یکی از ابتدایی ترین سرویسهای RDS می باشد که به معرفی برنامه های در حال پخش از قبیل (نام برنامه – نام شبکه در حال پخش برنامه وغیره … )می پردازد . شما تا بحال به برای لیست کردن شبکه های رادیویی از شماره فرکانس آنها استفاده می کردید ولی با این سرویس شما می توانید لیست شبکه ها را بر اساس نام آنها مرتب کنید . البته این سرویس بصورت حروف انگلیسی عرضه می شود وطول جملات نباید بیشتر از ۸ کاراکتر باشد

alternative frequncy -af

این سرویس با نام فرکانس جایگزین یکی از جالبترین سرویسهاست. در خارج از ایران در داخل شهرها شبکه های رادیویی برای پوشش بهتر (مخصوصا شبکه های خصوصی ) برنامه های خود را در چند فرکانس پخش می کنند بطوریکه در نقطه ای از شهر بروی یک فرکانس ودر نقطه ای دیگر در همان شهرهمان برنامه بر روی یک فرکانس دیگر بهترین آنتن دهی را دارد . با فعال بودن این سرویس دستگاه پخش بطور خود کار فرکانس مناسب را پیدا کرده و جایگزین فرکانس قبلی می نماید . این تغییر فرکانس در ایران از شهری به شهر دیگر اتفاق می افتد بطور مثال شما رادیو جوان را در تهران وکرج وقزوین بروی فرکانسهای مختلف دارید

با فعال کردن این سرویس شما با خارج شدن از تهران نیاز به تعویض فرکانس رادیو خویش (که در خیلی از موارد فرکانس جایگزین در شهر مورد نظر هم اطلاع ندارید)نیست واین سرویس خود فرکانس جایگزین را پیدا می کند . این سرویس مخصوص کار آدیو وموبایل می باشد

traffic aunoncements -ta

دو راه برای اعلامهای وآگهی های ترافیکی وجود دارد که یکی از آنها در یافت سیگنالهاو بوقهای فاصله دار می باشد که با فعال شدن آن شما از وجودترافیک وشدت آن آگاهی می یابید این سرویس نیز مخصوص کار آدیومی باشد . معمولا این گزینه با یک کلید می تواند غیر فعال شود

traffic programme -tp

راه دوم اعلام ترافیکی از طریق نوشتاربروی صفحه ظاهر می شود.وبطور عمومی وضعیت ترافیک شهر را به تناوب اعلام می نماید

progrmme type -pty

در سرویس (ps) شما از نام برنامه در حال پخش مطلع می شدید ولی دراین سرویس می توانید از ماهیت ومحتوای برنامه ای که در حال پخش است اطلاع یابید . این سرویس قابلیت دسته بندی محتوا وماهیت برنامه هارا در ۲۹ گروه از پیش تعریف شده مثل اخبار – ورزشی – موسیقی-وغیره… دارد وشما با انتخاب هر یک از آنها می توانید در تمام شبکه ها جستجو کنید ، یعی اگر شما newsرا اتخاب کنید این سرویس تمام شبکه ها ی موجود روی موج fm را جستجو می کند وشبکه هایی که در حال پخش اخبار هستند را به شما معرفی می کند . این سرویس از محبوبترین سرویسهای rdsاست

radio text -rt

این سرویس اطلاعات جالبی از برنامه های در حال پخش در اختیار شما می گذارد .شایدبرایتان زیاد پیش آمده باشد که بخواهید بدانید که خواننده آهگ در حال پخش کیست ویا نام مجری برنامه چه می باشد ، با خدمات این سرویس که اطلاعات را بصورت متنی بروی صفحه نمایش دستگاهتان پخش می کند به جواب سوالهایتان در مورد برنامه های در حال پخش خواهید رسید .

پیام ای این سرویس که باید حداکثر ۶۴ کراکتر باشد اطلاعاتی در مورد تهیه کننده برنامه برنامه بعدی -خواننده آهنگ- نام مجری وغیره… در اختیار ذهن کنجکاو شنونده قرار می دهد

RDS سرویسهای دیگری نیز دارد که می تواند از طرف فرستنده رادیو فعال باشد

clock time and date ct

decoder identification di

dynamic ptyindicator pty

enhanced other networks information eon

music speech switch ms

opendata applications pin

traffic massage channel tmc

همان طور که اشاره شد با توجه به راه اندازی سرویسهای RDS در ایران شرکتهای تولید کننده محصولات کار آدیو نیزدست بکار شده اند و محصولات آینده خود را به این سرویس مجهز کرده اند شرکتهایی مثل کنود وتقریبا ۸۰% پخشهای پایونیر در سال ۲۰۱۱ از این نمونه اند

در آخر بد نیست بدانید که شرکت بلا پونکت (که قسمت کار آدیو شرکت بوش می باشد)کاملترین سرویسهای RDS را دارد ودر گذشته پخشهای ناکامیچی هم RDS کاملی داشتند .

آشنایی و راهنمایی خرید سیستم های صوتی خودرو+تعریف RDS

سیستم صوتی ماشین ایرانی-سیستم ماشین ایرانی-سیستم ماشین خفن

راهنمای خرید سیستم صوتی ماشین

یک رادیوپخش و یک باند مناسب ابتدایی ترین مواردی هستند که برای خرید و جمع آوری یک سیستم صوتی مناسب برای هرگونه ماشین مورد نیاز است. سیستم صوتی ماشین با قسمتهایی مانند : آمپلی فایر، ساب ووفر، تیوتر، کامپوننت، میدرنج و … کاملتر و حرفه ای تر می شود.

رادیوپخش:          

پخشهای رایج موجود در بازار ایران به چند دسته تقسیم می شوند:

1- رادیوفلش:

این گونه هد یونیت ها، تنها فلش و AUX را ساپورت می کنند و سی دی را ساپورت نمی کنند. این گونه رادیوفلش ها بیشتر برای کسانی که می خواهند با هزینه کم و با حذف قابلیت پخش “سی دی” تنها از فلش در ماشین خود آهنگ پخش کنند، کاربرد دارد. تمام شرکتها این گونه هدیونیت را تولید می کنند از جمله رادیوفلشهای شرکتهای معروف می توان به  مدل 175 پایونیر، U11 کنوود، X120 جی وی سی و A100 سونی اشاره کرد همچنین شرکتهای چینی مانند بوستر، پرمیر، مکسیدر، کنکورد ، گلداسکای و سیرا از اینگونه رادیوفلشها تولید می کنند. قیمتهای رادیوفلشهای چینی اکثرا زیر 100 هزار تومان می باشد و به دو دسته پنل ثابت و پنل جداشو تقسیم می شوند که رادیوفلشهای پانل ثابت قیمتی بمراتب ارزانتر و حدود 50 تا 60 هزار تومان دارند.

رنج قیمت برای رادیوفلشهای چینی پانل ثابت  : 50000 – 60000 تومان

رنج قیمت برای رادیوفلشهای چینی پنل جداشو : 80000 – 100000 تومان

رنج قیمت برای رادیوفلشهای برند  : 150000 – 210000 تومان

2- رادیوپخش:

رادیوپخشها امروزه امکانات مختلفی دارند. برای آشنایی با این امکانات می توانید مقاله” راهنمای خرید رادیوپخش” را از طریق لینک زیر مطالعه نمایید.

رنج قیمت: 130000 – 1500000 تومان

3- رادیوپخشهای دو طبقه: ( 2 DIN ) 

رادیوپخشهای 2دین (2DIN)، که به همان رادیوپخشهای 2 طبقه مشهور هستند، این رادیوپخشها دارای مانیتورهای بزرگ و اکثرا 6.1 اینچی یا 7 اینچی می باشند در بین برندهای معروف شرکت پایونیر مدلهای مختلف 2 دین در بازار ایران عرضه می کند. همچنین برای کسانی که دنبال خرید رادیوپخش 2 دین ارزان قیمت تر هستند رادیوپخشهای 2 دین شرکتهای چینی مانند مکسیدر، کنکورد، بوستر و مارشال در بازار قابل دسترسی می باشد.

رنج قیمت رادیوپخشهای 2 دین چینی : 450000 – 700000 تومان

رنج قیمت رادیوپخشهای 2 دین اصلی : 650000 – 1950000 تومان

4- رادیوپخشهای Indash:

رادیوپخشهای 1 طبقه که مانیتور به آنها وصل می شود. برای ماشینهایی مانند 206، 207،  و یا برای پژو پرشیا و پژو 405 (در صورت استفاده از قاب)، پراید، تیبا و انواع سمند و … کاربرد دارد.  اتصال دوربین عقب، دوربین مادون قرمز، GPS و … از امکانات اضافه دی وی دی هاست. مانیتور این پخشها حالت اسانسوری دارد و به داخل پخش می رود و در می آید.  شرکتهای چینی نیز به ساخت انواع رادیوپخشهای ایندش می پردازند و امروزه رادیوپخشهای ایندش مارشال، کنکورد، مکسیدر و بوستر و پرمیر و کاروزریا در بازار موجود است.

رنج قیمت رادیوپخشهای ایندش چینی : 450000 – 750000 تومان

رنج قیمت رادیوپخشهای ایندش اصلی : 850000 – 1500000 تومان

آشنایی و راهنمایی خرید سیستم های صوتی خودرو+تعریف RDS

آشنایی بلندگو (اسپیکر) :          

برای پخش صدا در ماشین از بلندگوها استفاده می شود. باندها به دو گروه کلی باندهای گرد، باندهای بیضی (خربزه ای) تقسیم می شوند.

1- باند گرد:

باند گرد خود به چهار دسته باندهای 10، 13 و 16 و 25 سانتیمتری تقسیم می شوند. باند 10 برای داشبورد ماشینهایی مانند پراید و همچنین استفاده در جلوی سمند بکار برده می شود. باند 13 برای دربهای عقب ماشینهای پژو 206 و 207، طاقچه عقب پراید و همچنین دربهای جلو ال 90 کاربرد دارد. باند 16 برای دربهای جلو انواع پژو و همچنین عقب ال 90 و سمند کاربرد دارد. برای بعضی از ماشینها باندهای عقب فابریک گرد می باشد (پراید، سمند و …) ولی مسلما جایگزین کردن باندهای عقب با بیضی صدای بسیار مناسبتری در ماشین ایجاد می کند. باندهای 25 سانتیمتری نیز بار برش در عقب انواع ماشینها نصب می شوند.

رنج قیمت باندهای 10 سانتیمتری : 30000 – 200000 تومان

رنج قیمت باندهای 13 سانتیمتری : 30000 – 210000 تومان

رنج قیمت باندهای 16 سانتیمتری : 45000 – 300000 تومان

2- باند بیضی:

باندهای بیضی (9*6 و 10*7) خود به دو دسته تقسیم می شوند.

1-     باندهایی که آمپلی فایر را ساپورت نمی کنند: این باندها معمولا بین 150 تا 400 وات قدرت دارند و توان ساپورت آمپلی فایر را به هیچوجه دارا نیستند. باند 6965 و S6975 پایونیر جزء این بانها محسوب می شوند. این باندهای در صداهای بالا دچار نویز می شوند و قابلیت استفاده از حداکثر قدرت آنها وجود ندارد. قیمت این باندها اکثرا کمتر از 150 هزار تومان می باشد. و بدون آمپلی فایر با توجه به طراحی مناسب آنها صدای راضی کننده ای به کاربر می دهند.

2-     باندهایی قدرتمندی که توانایی ساپورت آمپلی فایر را دارند. یعنی باندهای خربزه ای که توانایی اتصال به آمپلی فایر را دارند و کیفیت آنها بالاتر از باندهای معمولی است. همچنین در ولوم بالا دچار مشکل و صدای نویز نمیشوند. اکثر این باندها طول عمر بیشتری نسبت به باندهای خربزه ای معمولی دارند.

بنا به موارد مطرح شده از باندهای بیضی (خربزه ای) به 2 صورت میتوان بهره برد:
– بدون اتصال به آمپلی فایر و استفاده از خروجی مستقیم پخش
– استفاده از امپلی فایر و به کار گیری تمام قدرت واقعی باند

باندهای بیضی گستردگی بالایی دارند و بیشترین حجم از لوازم صوتی ماشین را به خود اختصاص می دهند. باندهای بیضی اکثرا از سه جز تیوتر، میدرنج و ووفر ساخته شده اند و فرکانس صدایی بازی دارند. باندهای بیضی نسبت به باندهای گرد حجم صدای قویتری نیز دارند و در طاقچه عقب انواع ماشینها با برشکاری قابل نصب هستند.

رنج قیمت گروه 1 : 50000 – 175000 تومان

رنج قیمت گروه 2 : 185000 – 600000 تومان

آشنایی و راهنمایی خرید سیستم های صوتی خودرو+تعریف RDS

معرفی کامپونت:          

کامپونت ها باندهای گرد  (معمولا باند 16، 13 و یا 10) هستند که قابلیت اتصال به آمپلی فایرها را دارند. بعضی کامپونت ها از نظر وات شباهت هایی به باندهای خربزه ای آمپ خور دارند اما باید توجه داشت توان اکثر کامپ ها کمی پایین تر از باندهای بیضی 6*9 و 7*10 است.  ولی با توجه به وجود کراس اور تفکیک صدای بالایی کامپا به کاربر می دهند. کاموننت ها معمولی بصورت 6 تکه و یا 8 تکه هستند. در کامپوننت ها تیوتر ها بصورت مجزا و کراس اور نیز بصورت مجزا برای تفکیک صدای بالاتر وجود دارند. در کامپوننت ها بر خلاف باند گرد ووفر وجود ندارد و برای همین معمولی کامپوننت ها کنار ساب ووفر بسته می شوند.

ویژگیهای اصلی کامپونت ها:

–  شفاقیت و کیفیت بالا صدا (صدای مناسب)
–  گرد بودن آن و جا شدنش در قسمت هایی که برای خودرو به صورت فابریک طراحی شده است.

استفاده از کامپها بیشتر در ماشینهای گران قیمت انجام می شود. راننده هایی که دوست ندارند دست به ظاهر ماشین خود بزنند می توانند از این کاپمونت ها استفاده کنند برای شنیدن صدای واقعی DVD و فضای دالبی آنها.

رنج قیمت: 120000 – 1000000 تومان

آشنایی و راهنمایی خرید سیستم های صوتی خودرو+تعریف RDS

ساب ووفر چیست؟     

ساب ووفر برای پخش صدای Bass و بم موزیکبه کار برده می شود، البته بلندگوها تا حدی از عهده این کار بر می آیند ولی کسانی که دنبال سیستم حرفه ای می باشند استفاده از ساب ووفرهای برای تولید سدای بیس Bass بسیار بالا و قوی کاربرد دارد.

برای یک سیستم حرفه ای ساب ووفر بسیار لازم است و  ساب ووفر دلیل اصلی تفاوت سیستم معمولی از سیستم مجهز و قوی می باشد.  ساب ووفر برای راه اندازی به آمپلی فایر نیاز دارد. بنابراین توجه به این نکته که اضافه کردن ساب ووفر به سیستم یک آمپلی فایر 4 کانال (حدود 300 هزار تومان) به سیستم اضافه می کند خالی از لطف نیست.  بعضی شرکتها ساب ووفرهایی داخل باکس فابریک خود شرکت به بازار عرضه می کنند که به اصطلاح به این محصولات ساب باکس گفته می شود.

محل نصب ساب ووفر:

راه اول – نصب آن بر روی تاقچه عقب خودرو (که نیازمند خریداری و یا برش خوردن تاقچه عقب خودرو است و معمولا ساب مخصوص دارد)

راه دوم –  استفاده از باکس برای جای دادن ساب وفور درون آن.

رنج قیمت: 130000 – 1000000 تومان

آشنایی و راهنمایی خرید سیستم های صوتی خودرو+تعریف RDS

آشنایی یا تیوترها:     

از توییترهای برای پخش صداهای ریز استفاده می شود و از آنها موسیقی پخش نمی شود. توییترها به زیبا شدن آهنگها بسیار کمک می کنند. البته بلندگو اکثرا درون خود توییتر دارند. ولی نصب توییتر باعث می شود که بلندگو به پخش صداهای حد وسط بپردازد و توییتر به صورت مجزا صداهای ریز را پخش کند که این امر به بالا رفتن کیفیت بلندگوها خیلی کمک می کند.

رنج قیمت: 120000  تومان

آشنایی با آمپلی فایرها:      

وظیفه اصلی آمپلی فایرها بهبود کیفیت صدای پخش شده در ماشین می باشد. آمپلی فایرها توان خروجی 50 وات رادیوپخش را افزایش می دهند تا کاربر بتواند از همه ظرفیت بلندگوی خود (به عنوان مثال 300 وات) استفاده نماید. همچنین برای گرفتن صدا از ساب ووفر آمپلی فایر مناسب لازم است.

آمپها به صورت مونو، دو کانال، 4 کانال و یا 6 کانال طراحی می شوند.

آمپ دو کانال: برای ساپورت یک جفت باند آمپلی خور

آمپ 4 کانال: برای ساپورت یک جفت باند و یک ساب ووفر ( می توان از 2 آمپ 2 کانال نیز استفاده کرد)

آمپ 6 کانال: برای ساپورت 2 جفت باند آمپلی خور و یک عدد ساب ووفر / و یا / 1 جفت باند آمپلی خور و دو عدد ساب ووفر

سیستم صوتی با آمپلی فایر احتیاج به یک سیم کشی مناسب که به آن RC گفته می شود نیاز است.

رنج قیمت: 100000 – 1200000 تومان

میدرنج ها:      

هر بلندگوی حرفه ای  قابلیت پخش 3 جور صدا را دارد، صدای زیر (توییتر)، صدای حد وسط (در اکثر جاها صدای خواننده)، صدای با بیس بالا (صدای ووفر)بلندگوهای با کیفیت این قابلیتها را به صورت کامل دارند یعنی می‌توانند تنهایی هر 3 صدا را به صورت تفکیک شده بشما بدهد. در میدرنج این کار صورت نمی‌گیرد (میدرنج قابلیت تفکیک صدا ندارد). میدرنج تنها قابلیت صدای دوم (صدای حد متوسط) را دارد، حتما باید در کنار یک ساب و یک توییتر مجزا بکار گرفته شود، توییتر صدای پایین را برای شما پخش خواهد کرد، ساب صدای بالا را بر عهده می‌گیرد و در این صورت تمرکز کامل میدرنج روی صدای وسط خواهد بود و صدای فوق العاده شفاف و یا کیفیت تولید خواهد کرد ( به مراتب بهتر از بلندگوهای با کیفیت) میدرنجها پرتاب صدای بسیار بالایی دارند و نسبت به باندهای بیضی حجم صدای بالاتر و پرتاب صدای بسیار بالاتری دارند. میدرنجها معمولا برای راه اندازی به آمپلی فایرهای قویتری نسبت به باندهای بیضی، باندهای گرد و کامپوننت دارند.

رنج قیمت: 150000 – 1500000 تومان

سوپرتیوتر ها:      

سسوپر تیوترها به اصطلاح به تیوترهای قدرتمند گفته می شود که صدای ریز زیادی تولید می کنند. میدرنجها معمولا کنار سوپر تیوتر بسته می شوند که وظیفه اصلی آن پخش صدای زیر است. سوپر تیوتر در سیستمهایی که صدای بم دارند کمک بسیار زیادی در شفاف شدن صدا می کنند. سوپر تیوتر نیز مانند میدرنج پرتاب صدای فوق العاده بالایی دارد.

رنج قیمت: 100000 – 800000 تومان

  گردآوری: مجله خودرو

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/khatoono/domains/magcars.ir/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26