آموزش تعویض ضدیخ پراید ،پژو 405،سمند ،206 ،پارس+فیلم

2

آموزش تعویض ضدیخ پراید ،پژو 405،سمند ،206 ،پارس+فیلم

آموزش تعویض ضدیخآموزش تعویض آب رادیاتور پراید-طریقه ریختن ضد یخ در پراید

آموزش تعویض ضدیخ

آموزش تصویری هواگیری رادیاتور پراید-ضد یخ پژو 405-تعویض آب رادیاتور 206

همانطور که می‌دانید بسته به آب و هوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، ضد یخ سالی یک یا دو بار باید تعویض شود. در این مقاله خواهیم گفت چگونه به طرز درست و ایمن ضد یخ خودرو خودتان را عوض کنید.

مرحله اول

بگذارید موتور کاملاً سرد بشود سپس درب رادیاتور ا باز کنید. اطمینان حاصل کنید جایی برای دور ریختن ضد یخ کهنه دارید چون به شدت سمی و به حیوانات خانگی و سایر جانوران آسیب می‌رساند.

مرحله دوم

آموزش تعویض ضدیخ (1)

تعویض اب رادیاتور پراید-مقدار ضد یخ پراید-مقدار ضد یخ 206

زیر موتور بروید و در قسمت پایین  رادیاتور دنبال یک شیر T شکل یا درپوش بگردید. به این شیر یا درپوش، شیر تخلیه رادیاتور می‌گویند.

مرحله سوم

دو ماهی‌تابه و یک تشت بیست لیتری آماده کنید. این تشت باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که بتواند حدود ۲۰ لیتر مایع در خودش جا بدهد. برای جلوگیری از سر رفتن تشت، می‌توانید از ماهی‌تابه‌ها کمک بگیرید.

مرحله چهارم

قبل از باز کردن پیچ تخلیه، تشت را زیر رادیاتور بگذارید. برای باز کردن شیر از دست یا یک آچار مناسب استفاده کنید.
آموزش تعویض ضدیخ (3)

مرحله پنجم

بگذارید کل مایع درون تشت تخلیه بشود، سپس شیر تخلیه را ببندید.

مرحله ششم

آموزش تعویض ضدیخ (4)

باید مایه درون پوسته موتور را نیز تخلیه کنید چون حداقل ۳.۵ لیتر مایع درون آن وجود دارد. روی پوسته موتور، یک یا دو شیر وجود دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن‌ها می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. این شیرها معمولاً با آچار آلن یا آچار تخت باز می‌شوند.

مرحله هفتم

روش دیگری نیز وجود دارد که در آن مجبور نیستید این شیرها را پیدا کنید. در این روش باید شیر تخلیه رادیاتور را باز بگذارید و درب رادیاتور را نیز باز کنید. موتور را روشن کنید و از درب بالای رادیاتور آب بریزید. این کار آب را درون پوسته موتور به جریان می‌اندازد و ضد یخ باقی مانده در آن را خارج می‌کند. وقتی آب تمیز و زلال از پایین رادیاتور خارج شد، نشان می‌دهد که کل ضد یخ قدیمی خارج شده است.

مرحله هشتم

موتور را خاموش کنید، شیر تخلیه را ببندید و رادیاتور و مخزن آب را تا حد مجاز از مخلوط ضد یخ و آب پر کنید. موتور را روشن کنید و در صورت لزوم مقداری مایع اضافه کنید چون مایع باید درون موتور به جریان بیفتد.
آموزش تعویض ضدیخ (1)

مرحله نهم

ممکن است حباب‌های هوا خارج شوند و باید به سطح مجاز مایع درون رادیاتور توجه داشته باشید.

مرحله دهم

درب رادیاتور را ببندید. بعد از این مرحله، چنانچه دیدید موتور داغ می‌کند، مقداری ضد یخ اضافه کنید. ممکن است مقداری حباب هوا نیز خارج بشود.
آموزش تعویض ضدیخ (5)

مرحله یازدهم

این مراحل ساده را سالی یکی دو بار انجام بدهید چون ضد یخ مهمترین بخش از سیستم خنک کننده خودرو محسوب می‌شود. اطمینان حاصل کنید که ضد یخ قدیمی را به گونه‌ای دفع کنید که به حیوانات و محیط‌زیست آسیبی نرساند.

آیا ضدیخ خراب میشود؟

آیا ضدیخ خراب میشود؟

بله با گذشت زمان ضد یخ خراب میشود، ولی در بیشتر خودروهای مدل جدید تا زمانی که کارکرد ماشین به 160000 کیلومتر(100000مایل) نرسیده واتفاق غیر طبیعی هم نیفتاده لازم نیست ضد یخ ماشین را عوض کنید. احتمالا لازم است در خودروهای مدل قدیمی ترچند بار ضد یخ را تعویض کنید. پس برای اطمینان از این امر باید به دفترچه راهنمای خود رویتان توجه کنید.

بیشتر سازندگان خودرو از ضد یخهای با دوامی استفاده میکنند که پس از طی هر160000کیلومتر(100000مایل) باید تعویض شوند. این مسافت، بسته به دستورالعملهای نگهداری خاص هر کارخانه سازنده و هر مدل فرق میکند. برای مثال، دربعضی از مدلهای خودروی سوبارو لازم است پس از طی شدن 13سال یا طی کردن 212000 کیلومتر(132500مایل) ضد یخ را عوض کرد.

درخودرو های فورد لازم است ضدیخ را پس از طی 160000 کیلومتر اول (برای بار اول) تعویض کرده و بعد از ان، پس از طی هر 80000 کیلومتر(50000مایل) این کار را انجام داد. با این حال با کار کشیدن سنگین از ماشین (برای مثال یدک کشی) لازم است ضدیخ به دفعات بیشتری عوض شود.

مهم نیست که در دستورالعمل نگهداری از خودروی شما چه نوشته است، پس از گذشت چند سال از کار با خودرو، بهتر است یک متخصص، ضد یخ را دوره به دوره چک کند تا وجود اسید، زنگ والاینده های دیگررا چک کرده و همچنین مقاومت ضد یخ در برابر یخ زدگی و جوش اورندگی را بررسی کند. اگر داخل سیستم خنک کننده ماشین اب ( اب لوله کشی) ریخته باشید، الاینده ها را به این سیستم وارد کرده اید ومحلول اب و ضدیخ را رقیقتر کرده اید و نقطه ذوب وجوش این محلول را هم را هم تغییر داده اید.

اگر موتور خودروی شما داغتر از حد معمول است شاید یکی از دلایل ان خراب شدن ضدیخ باشد. بیشتر تولید کنندگان ضد یخ و مراکز خدماتی در زمان تعویض ضد یخ، کار تخلیه سیستم خنک کننده را هم انجام میدهند تا رسوباتی که در طی سالها در این سیستم جمع شده پاک شود.

تولید کنندگان ضد یخ، انواع متنوعی ازضدیخ را در رنگهای متنوع قرمز، صورتی یا سبز میسازند؛ ولی وقتی برای خرید ضد یخ به فروشگاه تجهیزات خودرو میروید دنبال رنگ دلخواهتان نباشید. در صورتی که میخواهید خودتان مقداری ضد یخ اضافه کنید یا این کار را به دست یک متخصص بسپارید، دنبال نوع مناسب ان برای خودرویتان باشید.

نحوه شستشو و تعویض ضد یخ رادیاتور

ظیفه سیستم رادیاتور خودرو کاهش دمای موتور است و هرگونه عیب و نقض در این سیستم موجب کاهش عملکرد موتور و در بعضی موارد باعث بروز آسیب های جدی به موتور شود.به دلیل ناخالصی های موجود در آب و گذشت زمان رسوبات تشکیل شده در سیستم رادیاتور مانع از چرخش صحیح آب در کل سیستم می شود که در نتیجه عمل خنک کاری به خوبی انجام نمی گیرد. شرکت پریستون با تولید شوینده رادیاتور این مشکل را حل کرده است.

 گردآوری و بازنشر: مجله خودرو
مطالب مرتبط:
اشتراک:

2 دیدگاه

  1. احمدرضا در

    خیلی مسخره ست واقعا،چرا فیلم تعویض نمیزارین،نوشتن که تو دفترچه ماشین و …هست!واقعا که،خیلی زحمت کشیدین،

نظر خود را بیان کنید

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/khatoono/domains/magcars.ir/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26