انواع شیر مخزن گاز cng خودرو + قیمت شیر مخزن گاز cng

0

انواع شیر مخزن گاز cng خودرو + قیمت شیر مخزن گاز cng

انواع شیر مخزن گاز cng خودرو

اجزاء سیستم CNG

شیر مخزن

هر مخزن CNG دارای شیر مخصوصی بنام شیر مخزن است که چند وظیفه را بعهده دارد (شیر چندمنظوره). این شیر راه عبور گاز را باز و یا مسدود می نماید. با بستن شیر مذکور جریان گاز داخل مخزن به دیگر تجهیزات قطع می گردد. همچنین در صورت افزایش فشار بیش از حد مجاز، سیستم ایمنی تعبیه شده در این شیر فعال شده و با هدایت گاز به خارج مخزن از بروز حوادث جلوگیری می نماید.

بر روی شیر مخزن ، شیر اطمینان حرارتی دیگری نیز وجود دارد که در صورت بروز آتش سوزی فعال گردیده و گاز را به بیرون هدایت می کند تا از وقوع انفجار جلوگیری نماید. در صورتیکه لوله فشار قوی به هر دلیلی قطع شود و مسیر گاز باز گردد یک سیستم ایمنی موجود در شیر مخزن فعال شده و بلافاصله مسیر خروج گاز را مسدود و مانع بروز حادثه می گردد. نوع برقی شیر مخزن که با سلنوید کار می کند بصورت اتوماتیک مسیر گاز را باز و بسته می نماید بدین معنی که در صورت استفاده از سوخت گاز ، شیر باز و در صورت استفاده از سوخت بنزین مسیر بسته می شود. در این نوع شیرها با خاموش شدن خودرو مسیر بصورت خودکار مسدود می گردد.

انواع شیر مخزن گاز cng خودرو

شیر‌های سولونوئیدی:
(Solenoid Valve )

شیر سولونوئیدی توسط یک سوئیچ، وظیفه انتخاب نوع سوخت را بر عهده دارد. زمانی که سوئیچ سوخت جایگزین انتخاب می‌شود، شیر سولونوئیدی بنزین، عرضه بنزین را قطع کرده و زمانی که سوئیچ بنزین انتخاب می‌‌شود عرضه سوخت گاز طبیعی را قطع می‌کند. شیرهای سولونوئیدی به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 1. شیر سولونوئیدیCNG
 2. شیر سولونوئیدی بنزین
  شیر سولونوئیدی CNG:
  شیر سولونوئیدی CNG یک شیر الکتریکی- مغناطیسی است و روی لوله‌های رابط بین شیر سوخت‌گیری (شیر روی سلیندر) و رگولاتور فشار نصب می‌شود. این شیر وقتی‌که موتور با بنزین کار می‌کند یا موقعی که موتور خاموش است جریان را قطع می‌کند. این شیر مجهز به یک فیلتر برای پالایش CNG است.
  شیر سولونوئیدی بنزین:
  یک شیر الکتریکی- مغناطیسی است و روی لوله‌های رابط بین پمپ سوخت و کاربراتور نصب می‌شود. این شیر وقتی که موتور با CNGکار می‌کند یا موقعی که موتور خاموش است جریان بنزین را قطع می‌‌کند. این شیر مجهز به یک شیر دستی برای مواقع اضطراری است.
  شیر سوخت‌ گیری:

انواع شیر مخزن گاز cng خودرو

مهمترین قسمت در سیستم سوخت‌گیری CNG، مخازن سوخت هستند. گاز از طریق دریچه سوخت‌گیری که در بدنه خودرو واقع است، به درون مخزن پمپ می‌شود. یک شیر یک‌طرفه در این مکان و در کنار حسگری که برای اندازه‌گیری سوخت قرار داده شده‌است، نصب می‌شود. این شیر یک‌طرفه در زمان سوخت‌گیری مانع از برگشت سوخت به ‌سمت مخزن سوخت‌گیری می‌شود.

شیر سوخت‌گیری جریان CNGرا در مواقع اضطراری یا تعمیرات بسرعت قطع می‌کند. گاز طبیعی توسط اتصالات ویژه‌ای به شیر سوخت‌گیری ماشین پمپ می‌شود، البته این اتصالات در کشورهای مختلف فرق می‌کنند.

انواع شیر مخزن گاز cng خودرو

شیر مخزن:
(Cylinder Valve)
این شیر بر روی مخزن ذخیره نصب شده و ارتباط درون مخزن را با سایر تجهیزات خارجی برقرار می کند. این شیر متشکل از شیر فشار شکن، شیر قطع خودکار جریان گاز، شیر دستی و سولونوئیدی است که در ادامه به تشریح وظایف هر یک از آنها می پردازیم:

شیر سولونوئیدی: در بعضی ار خودروها شیر مخزن به یک شیر سولنوئیدی مجهز شده است که این شیر با توجه به فرمانهای ارسالی از ECU عمل کرده، اجازه خروج گاز از مخزن را می دهد.

گردآوری و بازنشر: مجله خودرو

مطالب مرتبط:

رفع خطای نشتی گاز در خودروهای دوگانه سوز پژو 405، سمند ef7

علت تاخیر در رفتن روی گاز در ماشین های گاز سوز پاششی

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/khatoono/domains/magcars.ir/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26