چگونه داخل موتور خودرو را شستشو دهیم؟+فیلم و عکس

0

چگونه داخل موتور خودرو را شستشو دهیم؟+فیلم و عکس

پاک کننده داخل موتور خودرومحلول شستشوی داخل موتورشستن موتور ماشین پراید

چگونه داخل موتور خودرو را شستشو دهیم (2)

شستشوی موتور ماشین با گازوئیل-اسپری تمیز کننده موتور

جرم گیر موتور-اسپری موتور شویی-مواد شوینده موتور خودرو

موتور خودرو هم مانند هر چیز دیگری وقتی تمیز باشد بهتر کار می‌کند ولی تمیزکردن موتور مانند شستن سایر قسمت‌های خودرو نیست. اگر این کار را درست انجام بدهید، می‌توانید موتور را همیشه در بهترین وضعیت نگه دارید. احتیاجی نیست از یک متخصص کمک بگیرید و همه ابزارهایی که برای این کار نیاز دارید در منزل پیدا می‌شوند.

مرحله اول

موتور را کمی گرم کنید. نگذارید دمای موتور به دمای بالا برسد فقط اجازه دهید حدود یک دقیقه درجا کار کند.

مرحله دوم

خودرو را به مکانی منتقل کنید که مایع صابون و موادی که از روی موتور شسته می‌شود، باعث آلودگی نشوند. اگر به چنین مکانی دسترسی ندارید بهتر است خودرو را برای موتورشویی به کارواش ببرید. این امر اهمیت زیادی دارد چون مقدار زیادی روغن و جرم روی موتور قرار دارد که هنگام شستشو از روی آن جدا می‌شوند.

مرحله سوم

ابتدا کابل قطب منفی، سپس کابل قطب مثبت را از باتری جدا کنید.

مرحله چهارم

همه قسمت‌های برقی را با کیسه پلاستیکی بپوشانید. این کار باعث می‌شود اجزاء برقی خودرو در تماس مستقیم با آب قرار نگیرند.

مرحله پنجم

در مورد موتورهای قدیمی‌تر، روی ورودی هوا و کاربراتور را با فویل آلومینیوم یا پلاستیک بپوشانید. شاید بهتر باشد اطراف آن‌ها را هم با نوار چسب بچسبانید چون ورود آب به این مناطق می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

چگونه داخل موتور خودرو را شستشو دهیم (1)

شستشوی موتور ماشین

مرحله ششم

هرگونه جرم و کثیفی را با برس از روی سطح موتور پاک کنید. برای این کار می‌توانید از برس رنگ یا  فرچه پلاستیکی استفاده کنید.

مرحله هفتم

مقداری مایع ظرفشویی با آب مخلوط کنید. برای این کار حدود دو فنجان مایع را در ۴ لیتر آب حل کنید.

مرحله هشتم

محلول به دست آمده را با برس روی موتور بکشید. آن را قسمت‌های کثیف‌تر بمالید و بگذارید حسابی خیس بخورند.

مرحله نهم

شلنگ آب را بردارید و موتور را با دقت بشویید و آب بکشید.

مرحله دهم

به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید و ببینید برای پاک کردن مواد از روی پوسته موتور و سایر بخش‌های فلزی استفاده از چه ماده‌ای توصیه شده است. گاهی اوقات برای پاک کردن چربی زیاد، نیاز دارید از حلال‌هایی مانند تینر فوری استفاده کنید ولی بهتر است از مواد ضد چربی و لکه‌بری استفاده کنید که در فروشگاه‌های لوازم خودرو به فروش می‌رسند. لکه‌برهای خانگی هم ممکن است مفید باشند.

چگونه داخل موتور خودرو را شستشو دهیم (1)

مرحله یازدهم

پس از این که موتور را آب کشیدید و همه مواد شیمیایی باقیمانده را شستید، روکش‌های پلاستیکی را بردارید.

 مرحله دوازدهم

صبر کنید تا موتور خشک بشود. موتورهایی که از استارت‌های ولتاژ بالا استفاده می‌کنند می‌توانند با وایر شمع‌ها و کویل خیس هم روشن بشوند و کار کنند ولی تا زمانی که این اجزاء به طور کامل خشک نشوند موتور خوب کار نخواهد کرد.

مرحله سیزدهم

تمام روکش‌هایی که برای پوشاندن قسمت‌های برقی مورد استفاده قرار داده بودید را برداری

مزایا و معایب موتور شویی

مزایا و معایب موتور شویی (1)

موتور خودروی ما قلب تپنده یک اسب آهنی است که هر لحظه به هرکجا که بخواهیم، ما را می‌برد. موتور یک اتوموبیل مهم‌ترین قسمت آن به شمار می‌رود که در صورت خرابی، قوای محرکه‌ای نیز در کار نخواهد بود… بدین جهت بسیاری از افراد هر چند وقت یک‌بار به تمیزی و نظافت موتور می‌پردازند. تمیزی سطح خارجی موتور یک ضرورت است! هنگامی که چربی و جرم فراوان انجین و ادوات پیرامون آن را در برگرفته باشد، مانند پوششی ضخیم، مانع دفع مناسب حرارت می‌گردد که موجب بالا رفتن استهلاک موتور شده و صاحب خودرو را متحمل مخارج بیشتری خواهد کرد. اما عواقب یک سهل انگاری کوچک ممکن است حتی بیش ازاین نیز باشد… رسوب چرب و سیاه رنگی که داخل محفظه موتور مشاهده می‌کنیم غالبا از مواد نفتی و مشتقات آن تشکیل شده‌اند که در صورت بروز آتش سوزی به دلیل خاصیت حریق پذیری بالا می‌توانند به بد‌تر شدن وضع دامن زده وعمق فاجعه را بیشتر کنند. یک نکته دیگر نیز وجود دارد… بالاخره هر خودرویی دچار نقص شده و باید به تعمیرگاه مراجعه شود. آقای تعمیرکار درب موتور را باز می‌کند تا ایراد یا خرابی پیش آمده را تشخیص دهد ولی با صحنه‌‌ای اسفناک رو به رو می‌شود. به دلیل کثیفی زیاد، هر گونه نشتی، ترک خوردگی، شکستگی و یا سولفاته شدن را نمی‌تواند بیابد!

بله بهتر است موتور خودروی خود را تمیز نگهداری کنیم

مزایا و معایب موتور شویی (2) مزایا و معایب موتور شویی (5)

اکنون که اهمیت تمیزی موتور خودرو بر ما مسجل شد، می‌خواهیم با استفاده از شوینده‌های در دسترس و آب زیاد از شر کثیفی‌ها خلاص شویم… دست نگه دارید!

همان مقدار که نظافت موتور می‌تواند سودمند باشد، استفاده از آب و مواد نامناسب نتیجه معکوس دارد و اثرات مخربی بر جای می‌گذارد. نشت رطوبت به داخل قطعات برقی و الکترونیکی خودرو باعث ایجاد رسوب درون آن‌ها شده که حاصلی جز خرابی نخواهد داشت. استفاده از مواد شوینده نامناسب و  پاشش مستقیم و بافشار آب باعث از بین رفتن قطعاتی مانند کویل، دلکو، شمع‌ها، ABS، سیستم تزریق سوخت و سنسورهای الکتریکی می‌شود.

مزایا و معایب موتور شویی (3)

راه حل مناسب چیست؟ در ادامه روش اصولی نظافت موتور را شرح خواهیم داد…

نکته اول: معمولا بیش از یک بار درسال نیازی به نظافت موتور نیست.
نکته دوم: شامپو، مایع ظرفشویی، پودر لباسشویی وسایر شوینده‌هایی که درمنازل یافت می‌شوند به هیچ وجه برای تمیز کردن موتور خودرو مناسب نیستند.
نکته سوم: برای احتیاط بیشتر، قطعات حساس و الکتریکی را با نایلون بپوشانید.

ابتدا با یک دستمال زبر و در صورت نیاز با استفاده از یک فرچه قوی به جان جرم و روغن سفت شده بر روی سطح موتور افتاده و از شر آن‌ها خلاص شوید. در مرحله بعدی باید از یک اسپری تمیز کننده موتور استفاده کنید که از فروشگاه‌های بزرگ و لوکس فروشی‌های خودرو می‌توانید تهیه کنید. معمولا دو نوع اسپری وجود دارد. یک مدل که به صورت فوم بر روی سطوح کثیف اسپری شده و پس از چند دقیقه با دستمال به راحتی تمیز می‌شود، نوع دیگر هم مواد داخل با فشار هوا یا گاز و بدون دخالت آب باعث تمیزی موتور می‌شود. اخیرا از تکنولوژی نانو برای ساخت مواد پاک کننده با قدرت بالاتر نیز استفاده شده است.

مزایا و معایب موتور شویی (4)

نحوه پاک کردن موتور ماشین

هرچه عمر خودرو بیشتر می شود ، بیش از پیش خاک و دوده جاده ها و آزادراه ها در آن جمع می شوند . همچنین مایعاتی که از تعمیرات پیشین نشت کرده اند هنوز به صورت کثیفی های به جامانده قابل دیدن هستند . موتورها به سرعت ظاهری کثیف به خود می گیرند و برای ازبین بردن آلودگی ها باید آن را به خوبی تمیز کنید . هرگاه بخواهید موتورتان از تمیزی برق بزند ، قصد فروش خود را دارید ، یا می خواهید موتور را تمیز کنید تا نشتی را پیدا کنید، مطمئن باشید که تمیز کردن موتور با کمی صبر و حوصله و آشنایی با نحوه انجام آن کاری است که باید انجام دهید .

نحوه پاک کردن موتور ماشین (1)

قسمت 1 : انتخاب محل

اولین نکته مهمی که زمان تمیز کردن موتور باید در نظر بگیرید، محل انجام آن است . رهاکردن آب آلوده در میان فاضلاب ها یا خیابان های شهر کاری غیرقانونی و نادرست است ، بنابراین، بهتراست محل ایمنی را پیدا کنید که آب خارج شده از موتور بتواند برای دفع اصولی و صحیح در آن جا جمع شود .  بسیاری از کارواش های شخصی محلی را برای شستشوی موتور پیشنهاد می دهند ، کافیست زمانی که به آنجا می روید، تأیید کنید که برای دفع آب خارج شده تجهیزات مناسب را دارند .

 • نکته: هرگز موتور را در حالی که داغ است، نشویید ، زیرا ریختن آب سرد روی موتور داغ ممکن است به آن آسیب برساند . با شستن موتور داغ ممکن است محلول چربی گیری روی آن خشک شود و لکه هایی را روی آن به جا بگذارد .  پس بهتر است منتظر بمانید تا موتور به طور کامل خنک شود .  بهترین زمان برای تمیزکردن موتور ، صبح پس از شبی است که خودرو در شب قبل آن استراحت کرده است .

 

قسمت 2 : مواد لازم برای تمیزکردن موتور ماشین

 • سطل
 • برس تمیزکننده زبر یا سیم ظرفشویی
 • دستکش
 • پاک کننده چربی موتور
 • کیسه های پلاستیکی
 • عینک های ایمنی
 • Shop vacuum یا شیلنگ هوا
 • آب، ترجیحا آب داغ
 • شیلنگ آب دارای آب پاش تفنگی برای کنترل جریان آب یا قوطی اسپری

نحوه پاک کردن موتور ماشین (2)

 • هشدار: هرگز موتور را در حالی که داغ است، نشویید، زیرا ریختن آب سرد روی موتور داغ ممکن است به آن آسیب برساند. با شستن موتور داغ ممکن است محلول چربی گیری روی آن خشک شود و لکه هایی را روی آن به جا بگذارد. پس بهتر است منتظر بمانید تا موتور به طور کامل خنک شود. بهترین زمان برای تمیزکردن موتور، صبح پس از شبی است که خودرو در شب قبل آن استراحت کرده است.

قسمت 3 : تمیز کردن موتور خودرو

مرحله 1: پوشاندن قسمت هایی که نباید خیس شوند . دینام، ورودی هوا ، جعبه تقسیم ، سیم پیچی و فیلترهای باز را یافته و بپوشانید . برای پوشاندن این قسمت ها از کیسه پلاستیکی استفاده کنید . اگر این قسمت ها خیس شوند، ممکن است خودروتان تا زمان خشک شدن کامل آن ها استارت نخورد . سایر قسمت هایی را که نگران خیس شدن آن ها هستید، بپوشانید . پس از تمیز کردن موتور، فراموش نکنید کیسه های پلاستیکی را بردارید .

مرحله 2: آماده سازی محلول چربی پاک کن ، چربی پاک کن مورد نظرتان را در سطلی از آب مخلوط کنید تا مانند یک مخلوط صابونی شود، یا طبق راهنمایی نوشته شده روی بطری عمل کنید .  برای تمیز کردن موتور نیز همواره از راهنمایی های ایمنی نوشته شده روی محصول پیروی کنید .

مرحله 3: آب کشی محفظه موتور و خود موتور  برای تنظیم فشار آب روی کم تا متوسط از کارواش خانگی یا شیلنگ استفاده کنید . از قسمت پشت موتور به جلو آن را بشویید، و کارتان را با فایروال و به صورت حرکت به جلو شروع کنید . محفظه موتور را به طور کامل آب کشی کنید . اسپری را بیش از حد به طور مستقیم روی اجزای الکتریکی موتور نپاشید .

 • هشدار: بالاگرفتن بیش از حد کارواش می تواند به اجزای موتور آسیب برساند یا باعث نفوذ آب به اجزای الکتریکی می شود که مشکلاتی را به وجود می آورد .

نحوه پاک کردن موتور ماشین (3)

مرحله 4: چربی زدایی محیط اطراف محفظه موتور از چربی زدا طبق راهنمایی های تولید کننده استفاده کنید  آن را روی سطوح رنگ شده نمالید . حال روی چربی زدا را با کارواش خانگی یا شیلنگ آب کشی کنید . اگر چربی زدا تمام گردو غبار یا دوده را در اولین مرحله پاک نکرد، این روند را تکرار کنید .

 • هشدار: دستان خود را به سرعت حرکت دهید و اجازه ندهید چربی زدا روی موتور یا اجزای آن باقی بماند، زیرا می تواند لکه های بدشکلی را باقی بگذارند .

مرحله 5: موتور را به آرامی برس بکشید . با استفاده از یک برس مویی سفت یا سایر برس های تمیزکاری مانند سیم ظرفشویی، موتور را به آرامی برس بکشید .

مرحله 6: بگذارید چربی زدا به طور کامل بنشیند . پس از پایان، آبکشی نکنید، اما بگذارید چربی زدا به مدت حدود 15 تا 30 دقیقه بنشیند . این کار باعث می شود چربی زدا چربی ها و باقیمانده آشغال هایی را که نمی توان با برس پاک کرد، از بین ببرد .

مرحله 7: آبکشی چربی زدا  پس از این که چربی زدا مدتی را روی موتور نشست ، می توانید آن را با شیلنگ یا بطری اسپری پرشده از آب ، به طور کامل آبکشی کنید .

مرحله 8: این روند را در قسمت هایی که به سختی تمیز می شوند، تکرار کنید .  پس از آبکشی همه نقاط  ممکن است متوجه شوید که برخی از قسمت ها را جا گذاشته اید ، یا این که به شستشوی بیشتری نیاز دارند .  درصورت مشاهده این موارد، با خیال راحت روند بالا را تا جایی که لازم است تکرار کنید .  همواره مطمئن شوید که تمام آب جاری شده را جمع آوری می کنید، و جاهایی را که نباید خیس شوند، در پلاستیک می پوشانید .

مرحله 9: خشک کردن محفظه موتور  برای خشک کرئن موتور از حوله، و اگر دستگاه دمنده دارید، از آن استفاده کنید . برای خشک کردن کامل قسمت هایی که خشک کردن آن ها با حوله سخت یا غیرممکن است ، از قوطی های هوای فشرده استفاده کنید .

اگر در یک روز آفتابی هستید، با باز گذاشتن کاپوت موتور سریع تر خشک می شود .

مرحله 10: بیرون آوردن کیسه های پلاستیکی از روی اجزای موتور  با استفاده از حوله پارچه ای، آب هایی را که روی آن ها ریخته شده به طور کامل خشک کنید .

مرحله 11: جداکردن شیلنگ های موتور و قسمت های پلاستیکی  اگر می خواهید شیلنگ ها و قسمت های پلاستیکی موتور به خوبی بدرخشند، یک لاستیک  محافظ را برای اجزای موتوراستفاده کنید . این ابزارها را می توانید از تمامی فروشگاه های قطعات خودرو تهیه کنید .برای به کارگیری ماده محافظ طبق راهنمایی های تولید کننده، از یک دستمال تمیز استفاده کنید .  پیش از تمام شدن کار و بستن کاپوت، مطمئن شوید که کیسه های پلاستیکی را از روی اجزای الکتریکی برمی دارید .  وقتی قانع شدید که تمامی دوده ها و چربی ها را از روی موتور پاک کرده اید، می توانید افتخار کنید که خودتان موتور را تمیز کرده اید .  تمیز کردن مرتب موتور نه تنها کمک می کند نشتی ها را آسان تر تشخیص دهید، بلکه هرگاه بخواهید خودروتان را بفروشید، مشتریان احتمالی خواهند دید که به خوبی از آن مراقبت کرده اید .

ویدئو:دستگاه شستشوی موتور خودرو

گردآوری: مجله خودرو

مطالب مرتبط:

استپر موتور خودرو چه کاری انجام میدهد؟+قیمت استپر موتور

آموزش نحوه عیب یابی خودرو از روی صدای موتور

بالا بردن قدرت موتور ماشین با کف تراشی سر سیلندر

استپر موتور خودرو چه کاری انجام میدهد؟+قیمت استپر موتور

دلایل اصلی روغن‌ سوزی موتور خودرو+نحوه تشخیص روغن سوزی

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/khatoono/domains/magcars.ir/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26